۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی / جراحی زیبایی زنان / لابیاپلاستی؛ نحوه انجام، نتایج و مزایای آن
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

لابیاپلاستی؛ نحوه انجام، نتایج و مزایای آن

لابیاپلاستی جراحی برای کاهش اندازه لابیا مینور در دو طرف دهانه واژن است. این کار نباید در دختران کمتر از ۱۸ سال انجام شود؛ زیرا لابیا‌ها پس از بلوغ تا اوایل بزرگسالی به رشد خود ادامه می‌دهند. برخی از خانم‌ها به دلیل اینکه ظاهر لابیای خود را دوست ندارند می‌خواهند لابیاپلاستی انجام دهند؛ اما داشتن چین‌های پوستی قابل توجه در اطراف دهانه واژن کاملاً طبیعی است. با این حال لابیاپلاستی از جراحی‌های محبوبی است که در ادامه این مقاله راجع به مزایا و مراحل انجام آن صحبت می‌کنیم.

01:24
truncate dir-rtl

آنچه باید در خصوص لابیاپلاستی بدانید

لابیاپلاستی چيست؟

لابیاپلاستی، یک روش جراحی پلاستیک در زنان است که با هدف اصلاح ظاهر، حجم و ساختار لابیا مینور و لابیا ماژور ها، رفع اشکالات ساختاری و ظاهری واژن بعد از زایمان و همچنین آسیب ها و ناهنجاری های مادرزادی انجام می شود. این روش يکی از نتیجه بخش ترین روش های جوان سازی واژن است و می تواند خانم ها را از بزرگی و پیچ خوردگی لبه های داخلی واژن رها کند. بنابراين به طور کلی لابياپلاستی؛ چین های نزدیک به کلیتوریس را از بين می برد تا واژن ظاهر زیباتری پیدا کند. علاوه بر این، بزرگ بودن لابیا های داخلی، معضلاتی را برای زنان به همراه دارد. برای مثال: ممکن است هنگام رابطه ی جنسی و انجام فعالیت های ورزشی و دوچرخه سواری، دچار آزار و احساس درد و سوزش شوند.

لابیاپلاستی چیست؟

بیشتر بخوانید: عمل لابیاپلاستی با لیزر

دلایل اصلی انجام لابیاپلاستی

طبق مطالعاتی که در سال 2008 انجام شد، 82 درصد از زنانی که تحت جراحی لابیاپلاستی قرار گرفته اند، هدف درمانی و بهبود کارکردی داشته اند. همچنین 31 درصد با هدف بهبود نقص و زیبایی و 37 درصد، فقط برای اهداف زیبایی این جراحی را انجام داده اند. مطالعاتی که در سال 2011 انجام شد، نشان داد که 90 الی 95 درصد این بیماران از نتیجه جراحی خود رضایت کافی و کامل دارند.

دو دلیل اصلی وجود دارد که خانم ها تمایل به انجام جراحی لابیاپلاستی پیدا می کنند. اولین دلیل، بهبود ظاهر لبه های ناحیه تناسلی می باشد که شامل کاهش اندازه لبه ها یا تقارن بیشتر آنها است. بعضی اوقات لبه های داخلی واژن از لبه های خارجی بلندتر هستند و همین اتفاق، باعث می شود که احساس ناخوشایندی در زنان ایجاد شود. البته لابیا پلاستی فقط برای زیبا سازی لابیا مینور ها نیست و در جراحی لابیا ماژور پلاستی، می توان اندازه و فرم لابیا ماژور ها را نیز تغییر داد.

ثانیاً، بسیاری از زنان از بزرگ شدن لابیاهای خود دچار احساس ناراحتی می شوند؛ به ویژه هنگام پوشیدن لباس تنگ، داشتن روابط جنسی یا ورزش کردن. از طریق لابیاپلاستی می توان این ناراحتی را از بین برد و ظاهر لبه ها را بهبود بخشید. همچنین، درد ناشی از پیچ خوردن لبه واژن در هنگام دوچرخه سواری یا در حین مقاربت، خارش، سوزش و عفونت های واژن، سایر دلایل اقدام به جراحی لابیاپلاستی هستند.

در کل مهم ترین دلایل انجام عمل لابیاپلاستی را می توان در دو دسته قرار داد:

دلایل پزشکی و درمانی لابیاپلاستی

 • جراحی لابیا پلاستی به منظور کوچک تر کردن لابیا های داخلی واژن انجام شود، به طوری که از لبه های بزرگ بیرون نزند.
 • در مواقعی که کشیده شدن لابیا ها در حین ورزش، فعالیت ‌های فیزیکی (مانند دوچرخه‌سواری یا دویدن) و رابطه جنسی، باعث درد و آزار می شود.
 • برای بهبود بهداشت و سلامت. زیرا بافت اضافی می تواند رعایت پاکیزگی و بهداشت ناحیه تناسلی را دشوار تر کند و این اتفاق باعث می شود باکتری های عامل عفونت در واژن و مجرای ادرار با سرعت بیشتری رشد کرده و تکثیر شوند.

دلایل زیبایی لابیاپلاستی

 • برای بازگرداندن ظاهری جوان تر پس از زایمان یا پیری.
 • برای کاهش عدم تقارن (شکل ناهموار)
 • برای افزایش اعتماد به نفس
 • برای بهبود راحتی، اعتماد به نفس و رفاه جنسی در مورد ظاهر اندام تناسلی خود در طول رابطه جنسی.
 • به عنوان جراحی تطبیق جنسیت

برای دریافت مشاوره از دکتر فاطمه سیدی فرم زیر را پر کنید:

نام
نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
فرم‌ها با موفقیت ثبت شد!
لطفا موارد خواسته شده را دوباره پر کنید.

بیشتر بخوانید: پریود بعد از لابیاپلاستی

مزایای جراحی لابیاپلاستی

مهم ترین مزایایی که می توانیم برای این جراحی زیبایی واژن برشمریم موارد زیر هستند:

 • جراحی لابیاپلاستی به صورت سرپایی انجام می شود.
 • از مهم ترین مزایای این جراحی زیبایی زنان، برگشت ناپذیر بودن آن است.
 • باعث افزایش اعتماد به نفس خانم ها بعد از اصلاح لابیایی که به طور غیر طبیعی بزرگ، نامتقارن و تیره می باشد، شده است.
 • باعث افزایش میل جنسی و لذت بردن بیشتر از آن می شود.
مزایای لابیاپلاستی

همچنین این جراحی می تواند موجب:

 • بهبود فرم کلی لابیاها
 • کاهش سایز لابیاماژورها
 • بهبود عملکرد رابطه جنسی
 • افزایش جذابیت جنسی زنان
 • ایجاد تقارن بین لبه های واژن
 • سهولت در رعایت موارد بهداشت
 • رفع افتادگی و شل شدگی بافت لابیاها
 • افرایش اعتماد به نفس و بالا رفتن میل جنسی
 • از بین رفتن درد حین رابطه جنسی، پوشیدن لباس های تنگ و یا ورزش

از دیگر مزایای که می توانیم برای این جراحی برشمریم:

 • سرپایی بودن جراحی: به این معناست که شما بعد از انجام جراحی و گذشت چند ساعت از روند جراحی می توانید به منزل بازگردید و نیازی به بستری بودن در کلینیک یا بیمارستان ندارید.
 • ماندگاری طولانی مدت اثرات حاصل از جراحی لابیاپلاستی: کسانی ک یک نوبت تحت عمل جراحی لابیاپلاستی قرار می گیرند، نتایجی که در پی این جراحی حاصل می شود تا مدت زمان طولانی باقی خواهند ماند و زنان می توانند از آن ها بهره مند شوند. در صورتی که مراقبت های لازم در خصوص سلامت لابیا ها انجام شود اثرات لابیاپلاستی مادام العمر خواهد بود.
 • هزینه معقول و منطقی در مقایسه با نتایجی که در پی آن حاصل می شود.
 • بدون درد و خونریزی: میزان خونریزی بسیار خفیف است به طوری که در کوتاه مدت روند خونریزی از بین خواهد رفت. این جراحی در آرامش زنان انجام خواهد شد زیرا که پیش از آغاز روند جراحی از انواع بیحسی های موضعی استفاده می شود تا محل جراحی تحت بیحسی موضعی قرار گیرد. این ویژگی از زمانی که لیزر در این جراحی به جراح زیبایی زنان کمک می کند، نتیجه جراحی را بسیار مطلوب تر کرده و باعث کاهش خونریزی و درد بعد از جراحی شده است.
 • عدم آسیب به پرده بکارت: دخترانی که از بدو تولد با آسیب هایی در بخش لابیاها متولد شده اند از جمله بزرگ بودن لابیاها و عدم تقارن در بین آن ها می توانند که برای جراحی لابیاپلاستی اقدام کنند بدون آنکه نگران از دست رفتن بکارت شان باشند. زیرا که این جراحی در بخش های بیرونی واژن انجام می شود ولی پرده بکارت در بخش های داخلی دهانه واژن قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: دوره نقاهت لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

مراحل انجام لابیاپلاستی به شرح زیر است:

قبل از لابیاپلاستی

 قبل از جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟ ابتدا، شما و جراحتان در مورد اینکه چرا می‌خواهید لابیاپلاستی انجام دهید، صحبت می‌کنید. شما انتظارات و اهداف خود و همچنین خطرات جراحی را مورد بحث قرار خواهید داد.پزشک  یک معاینه روانشناسی انجام می‌دهد و در مورد افسردگی و اضطراب می‌پرسد. در مرحله بعد، جراح جزئیات جراحی شما را توضیح می‌دهد، از جمله اینکه در کجا برش‌ها را ایجاد می‌کند و در مورد تغییرات در اندازه و شکل لابیای شما چه انتظاری دارید. شما ممکن است تحت آزمایشات قبل از جراحی، از جمله آزمایش خون، آزمایش ادرار و اشعه ایکس قفسه سینه قرار بگیرید. تیم جراحی شما نیز دستورالعمل‌هایی را به شما می‌دهد.

شما ممکن است آزمایش‌هایی قبل از جراحی، از جمله آزمایش خون، آزمایش ادرار و اشعه ایکس قفسه سینه انجام دهید. تیم جراحی شما همچنین دستورالعمل‌هایی را در مورد موارد زیر به شما ارائه می‌دهد. برای عمل خود چه بپوشید، چه زمانی غذا و نوشیدنی را قطع کنید. زمان تنظیم یا قطع موقت برخی دارو‌ها آنها همچنین اطلاعات دیگری در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی به شما می‌دهند.

هنگام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی را می توان تحت بیهوشی عمومی یا تحت بی حسی موضعی در مطب یا بیمارستان انجام داد. طی این جراحی، جراح زیبایی زنان لابیا مینور ها را با دقت کوچکتر می کند و با بخیه قابل جذب، می بندد. مدت زمان لازم برای هر لبه کوچک حدود 20 دقیقه است. خوشبختانه این جراحی با کمترین میزان زخم قابل انجام است. اغلب اوقات، 3 ماه پس از جراحی لابیاپلاستی جای بخیه ها کاملا از بین رفته و دیده نمی شوند.

00:24
truncate dir-rtl

فیلم کامل لابیاپلاستی یا لابیوپلاستی

تکنیک ها و روش های جراحی لابیاپلاستی

تکنیک لابیاپلاستی

به طور کلی 3 روش عمده برای انجام عمل لابیاپلاستی وجود دارد:

روشSeculped linear

گیره ای برای کنترل خونریزی در محل قرار داده می شود. بافت لب های اضافی با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر برداشته می شود. منطقه با بخیه بسته خواهد شد.

روشV-Wedge resection

یک رشته بافت اضافی از مرکز لابیا خارج شده و دو طرف به هم دوخته می شوند.

روش اپی تلیالیزاسیون Z-Plasty Technique

 بافتی که روی لابیا قرار دارد با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر برداشته می شود. منطقه با بخیه بسته خواهد شد.

*البته قبل از هر گونه اقدامی برای عمل، جراح زیبایی زنان مورد نظر شما پس از معاینه و بررسی های لازم تشخیص خواهد داد که کدام روش ممکن است برای شما مناسب است.

چه عواملی باعث نیاز انجام لابیاپلاستی می شود؟

بزرگ شدن لابیا ها، معمولا باعث می شود زیبایی ظاهری ناحیه تناسلی، دچار نقص و ایراد شود. موضوعی که تا حد زیادی روی کیفیت روابط جنسی زنان اثر گذار است! البته اگرچه اولین توصیه این است که بدن خود را همانطور که هست، دوست داشته باشید؛ اما نمی توان انکار کرد که بسیاری از مواقع عمل لابیاپلاستی برای فرد ضرورت دارد. لبه های داخلی واژن یا همان لابیامینور ها، در اثر عوامل مختلفی ممکن است بزرگ تر از حد طبیعی شده و از لابیا ماژور ها یا لبه های خارجی واژن بیرون بزنند.

این اتفاق هم روی زیبایی ظاهر واژن اثر گذار است و هم در سلامتی و انجام فعالیت های مختلف.

و اما مهم ترین عواملی که باعث بزرگ شدن لابیاها می شوند، موارد زیر هستند:

 • افزایش سن
 • یائسگی یا سایر تغییرات هورمونی، می تواند باعث بزرگ و افتاده شدن لابیا مینور ها شود.
 • بارداری و زایمان
 • تغییرات در وزن
 • ژنتیک

کاندیدای مناسب لابیاپلاستی چه افرادی هستند؟

برخی از زنان و دختران جوان به دلیل شرایط جسمانی خاصی که تجربه می کنند بهترین گزینه برای انجام جراحی لابیاپلاستی می باشند. مهم ترین و بهترین کاندیداها برای انجام جراحی لابیاپلاستی موارد زیر هستند:

 • زنان و دخترانی که لابیاهای بزرگ دارند
 • زنان و دخترانی که بین لابیاهایشان تقارن وجود ندارد: برخی از دختران و زنان جوان در اثر عوامل ژنتیکی و عدم رشد درست لابیاها یکی از لابیاهایشان از دیگری بزرگ تر است و تقارن در سایز آن ها مشاهده نمی شود. به همین دلیل فرم کلی و سایز نامتناسب آن ها سبب می شود که آن ها برای روند جراحی لابیاپلاستی اقدام کنند.
 • زنانی که بعد از زایمان های متعدد لابیاهایشان دچار کشیدکی، افتادگی و شلی شده است. در نتیجه نمی توانند رابطه جنسی با کیفیتی داشته باشند و ظاهر آنها موجب از بین رفتن اعتماد به نفس شان شده است.
 • زنان و دخترانی که از سلامت جسمانی برخوردارند و به بیماری های خاصی از جمله ایدز، هپاتیت و بیماری های خودایمنی دچار نیستند.
 • زنانی که به انواع بیماری های عفونی دچار نیستند از جمله عفونت باکتریال، قارچی و انگلی در بخش واژن: در صورتی که زنان به این عارضه ها دچار باشند باید مدت زمانی را تحت روند درمانی عفونت واژینال قرار بگیرند تا بهبودی حاصل شود و صلاحیت انجام جراحی لابیاپلاستی را پیدا کنند.

این مساله تا جایی اهمیت دارد که زنان حتما باید قبل از انجام جراحی لابیاپلاستی تحت معاینات و آزمایشات قرار گیرند تا به این بیماری ها دچار نباشند.

 • زنان و دخترانی که نسبت به نتایج جراحی لابیاپلاستی دیدگاه واقع بینانه ای دارند. برخی از افراد تصور می کنند که بعد از جراحی لابیاپلاستی نتایج رویایی برایشان حاصل خواهد شد. اما باید بدانند که تغییرات محدود است و صرفا به از بین بردن مشکلات متمرکز خواهد بود.

چه زمانی نتایج لابیاپلاستی در بهترین حالت خود خواهند بود؟

 تورم اولیه، درد و تغییر رنگ موقت در چند هفته اول پس از جراحی کاهش می‌یابد. بیشتر تورم بعد از شش هفته از بین می‌رود. اما ممکن است تا چهار تا شش ماه زمان بهبودی طول بکشد تا ورم به طور کامل از بین برود قبل از دیدن نتایج نهایی لابیاپلاستی معمولاً جای زخم کمی وجود دارد.

نتایج لابیاپلاستی، یا جراحی زیبایی و تغییر شکل لب، ممکن است در زمان‌های مختلف پس از جراحی بهترین حالت خود را داشته باشند. اما در کل، دستیابی به نتایج نهایی و بهترین شکل ممکن بعد از لابیاپلاستی حدوداً ۶ تا ۱۲ ماه زمان می‌برد.

00:49
truncate dir-rtl

آیا نتیجه لابیاپلاستی برمی گردد؟

مشاوره قبل از انجام جراحی لابیاپلاستی

مشاوره قبل از لابیاپلاستی به منظور شناخت هر چه بهتر جراحی و هدف از انجام آن باید انجام شود. شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از تصاویری که در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص لابیاپلاستی وجود دارد، به صورت دیجیتالی روتوش شده است و نتیجه جراحی لابیاپلاستی همانند این تصاویر نیست. پس حتما جلسه مشاوره داشته باشید.

نتیجه گیری

از میان انواع روش های جراحی زیبایی واژن، لابیاپلاستی جزء یکی از روش های بسیار موثر برای کاهش اندازه لب های ناحیه تناسلی می باشد و در اکثر موارد رضایت قابل توجهی را برای متقاضیان خود به همراه دارد. متأسفانه، بعضی از جراحان لابیا را بیش از حد بر می دارند که می تواند خانم ها را هنگام راه رفتن یا ورزش تغییر شکل زیبایی، عدم تقارن، درد و احساس ناخوشایند ورود هوا به دهانه واژن، آنها را دچار مشکل می کند. بنابراین، اگر قصد انجام عمل جراحی لابیاپلاستی را دارید، حتماً به یک جراح زیبایی زنان خوب مراجعه کنید که تجربه قابل توجهی در این زمینه داشته باشد.

به طور كلي عمل لابیاپلاستی معمولا منجر به وجود لب های کوتاه تر در واژن می شو، به طوری که دیگر از سطح لابیا ماژورا موهای زائد رشد نمی كند. اکثر بیمارانی که علائم پیچ خوردگی لب های واژن را تجربه می كنند پس از انجام اين عمل تسکین پیدا كرده و احساس رضايت می کنند. همچنين طبق مطالعات انجام شده متعدد عمل جراحی لابیاپلاستی اغلب با میزان رضایت بالای 90 درصد همراه بوده است.

در نهایت بگوییم، توصیه می شود که به دلیل حساسیت بالای این جراحی روند آن را به دست هر جراحی نسپارید و پیش از مشاوره، جراحی لابیاپلاستی را انجام دهید.  زیرا باید با آگاهی در خصوص این جراحی اقدام کنید.

1. آیا  بعد از لابیاپلاستی خونریزی زیادی خواهد داشت؟

ممکن است تا یک هفته یا بیشتر خونریزی داشته باشید. برای جذب این خونریزی جزئی می‌توانید از یک پد استفاده کنید.

2. چگونه بعد از جراحی لابیاپلاستی  ناحیه لب‌های خود را بشوییم؟

برای شستن زخم فقط از آب ولرم (بدون صابون) استفاده کنید. پس از ادرار کردن، ناحیه مورد نظر را به آرامی پاک کنید یا آن را خشک کنید. ناحیه جراحی را مالش ندهید جراح شما ممکن است از شما بخواهد که دارو مصرف کنید یا رژیم غذایی برای جلوگیری از یبوست توصیه کند تا زور نزنید، که می‌تواند بخیه‌های شما را کشیده یا بشکند.

3. آیا لابیاپلاستی اعصاب را قطع می‌کند؟

خیر، جراح شما هیچ اعصابی را به عنوان بخشی از لابیاپلاستی قطع یا حرکت نمی‌دهد.

4. آیا لابیاپلاستی باعث افزایش لذت می‌شود؟

اگرچه برخی از مردم فکر می‌کنند که لابیاپلاستی ممکن است رضایت جنسی را بهبود بخشد، شواهد محدودی برای حمایت از این موضوع وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که هیچ تغییر قابل توجهی در احساس، روانکاری یا ارگاسم وجود ندارد. اما لابیاپلاستی می‌تواند درد مرتبط با رابطه جنسی را برای برخی افراد کاهش دهد که می‌تواند لذت شما را از رابطه جنسی افزایش دهد. همچنین، تغییرات در عزت نفس و رضایت از ظاهر اندام تناسلی شما ممکن است بر تجربیات جنسی شما تاثیر مثبت بگذارد.

5. آیا پوست بعد از لابیاپلاستی دوباره رشد می‌کند؟

بعد از لابیاپلاستی، پوست شما دوباره رشد نخواهد کرد. اما هنوز هم می‌تواند کشش داشته باشد، به خصوص در هنگام زایمان.

7. مدت زمان جراحی لابیاپلاستی چقدر است؟

جراحی لابیاپلاستی در مطب انجام می شود. مدت زمان لازم برای انجام لابیاپلاستی با لیزر ، معمولا چیزی حدود 30 دقیقه است.

8. لابیاپلاستی یک جراحی درمانی است یا گزینه زیبایی؟

لابیاپلاستی به عنوان یک جراحی زیبایی شناخته می‌شود و معمولا درمانی نیست. در برخی از موارد، بزرگ بودن بیش از حد لابیاها ممکن است باعث بروز مشکلات ودعفونت‌های مکرر شود که هدف انجام این جراحی را از صرفا زیبایی خارج می‌کند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نامتقارن بودن لبه های واژن و علت آن

نامتقارن بودن لبه های واژن و علت آن

نامتقارن بودن لبه های واژن در برخی بانوان وجود دارد که اعتماد به نفس این افراد را به دلیل برهم ریختگی ظاهری از بین می‌برد. اکثر بانوان که متوجه عدم تقارن لبه های واژن خود...

کشیدن بخیه لابیاپلاستی و زمان مناسب آن

کشیدن بخیه لابیاپلاستی و زمان مناسب آن

کشیدن بخیه لابیاپلاستی یکی از مراحل اصلی و حیاتی بعد از این جراحی است. بخیه‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبود و تغییر شکل لابیاها دارند. بخیه‌ها که توسط جراح قابلیت کشیدن و...

عوارض سفید کردن واژن و راه های کاهش آن

عوارض سفید کردن واژن و راه های کاهش آن

عوارض سفید کردن واژن می‌تواند شامل مشکلات متعددی باشد که ممکن است در برخی از موارد به شدت اذیت کننده و غیر قابل تحمل باشد، اما شایع نیست. برخی از عوارض متداول شامل عفونت‌های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

تماس با دکتر فاطمه سیدی