۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی / جراحی زیبایی زنان / پی آر پی واژن؛ از زیبایی تا درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

پی آر پی واژن؛ از زیبایی تا درمان

اقدامات مربوط به جوانسازی واژن روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند. حاملگی، زایمان، یائسگی می تواند ناحیه تناسلی زنان را تغییر دهد. نه تنها ظاهر واژن آن ها دستخوش تغییراتی می شود، بلکه ممکن است بیماری ها و اختلالاتی نیز بوجود آیند. بیماری هایی مانند آتروفی واژن، عدم روان و نرم بودن بافت واژن و اختلال عملکرد جنسی ممکن است بر سلامت جنسی زنان تأثیر بگذارد و حتی می تواند باعث پایین آمدن اعتماد بنفس آنان شود. پی آر پی واژن، یکی از راه های جوانسازی واژن است که می تواند در حل این اختلالات بسیار موثر باشد…

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن فرآیندی است که در آن پزشک از درمان برای درمان بیماری واژن که برای شما تشخیص داده شده یا برای بهبود ظاهر واژن شما که ممکن است با افزایش سن دچار تغییر شکل شده باشد، استفاده می‌ کند.

چه چیزی باعث ایجاد تغییرات در واژن می شود؟

واژن یک زن به دلیل تغییر ترکیب هورمون‌ها در دوران بارداری، دچار تغییراتی می‌شود که به روش طبیعی کودک به دنیا می ‌آید. علاوه بر این، حتی یائسگی نیز می تواند تغییرات چشمگیری در اندام های خصوصی او ایجاد کند. زایمان می تواند کانال واژن او را باز کند. عدم تعادل هورمونی می تواند منجر به خشکی واژن یا آتروفی شود. همه اینها ممکن است فعالیت های جنسی را دردناک کند. در واقع این زمانی است که یک زن باید به جوانسازی واژن فکر کند.

پی آر پی واژن برای جوانسازی واژن

لازم نیست جوانسازی واژن از طریق جراحی انجام شود. راه های کم تهاجمی برای انجام آن وجود دارد. یکی از این روش های بسیار محبوب، درمان پلاکت غنی از پلاسما است.

جوانسازی واژن با پی آر پی
جوانسازی واژن با پی آر پی – دکتر فاطمه سیدی

پی آر پی برای جوانسازی واژن چگونه انجام می شود؟

پزشک متخصص زنان ابتدا از شما خون می گیرد. سپس این خون تا زمانی که فقط پلاسمای غلیظ حاوی پروتئین در آن باقی بماند، درمان می شود. این پروتئین ها باعث رشد و ترمیم سلول می شوند.

PRP به داخل واژن (دیواره واژن یا کلیتوریس) تزریق می شود. این امر سرعت تولید سلول های بنیادی را افزایش می دهد. بافت های جدیدی ایجاد می شود که مشکل اسکار و شلی پوست را از بین می برد. علاوه بر این، تزریق پی آر پی ترشح کلاژن و الاستین را نیز افزایش می دهد که هر دو برای انعطاف پوست مفید هستند. همچنین حساسیت واژن و کلیتوریس را افزایش می دهد. این مسئله باعث می شود که یک زن در هنگام رابطه جنسی فعال تر باشد و این به معنای پایان دادن به مشکل عدم برانگیختگی است.

شما می توانید نتایج ناشی از تزریق پی آرپی را در حدود یک سال مشاهده کنید. درمان پی آر پی یکی از بهترین گزینه ها در مورد جوانسازی واژن است. این یک روش ایمن و بسیار موثر است. در صورت داشتن نگرانی یا سوال، می توانید با یک متخصص مشورت کنید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید!

مزایای پی آر پی واژن برای جوانسازی

 • باعث بهبود بافت می شود.
 • تمایز سلولی را تحریک می کند.
 • غیر حساسیت زا است.
 • باعث بازسازی و جوانسازی بافت می شود.
 • تولید کلاژن را افزایش می دهد.

درمان پی آر پی برای زنانی که می خواهند در هر سنی به طور طبیعی از پوست جوان تر یا غشاهای مخاطی سالم تر لذت ببرند ایده آل است.

پی آر پی واژینال مناسب چه کسانی است؟

برای هر زنی که به دنبال تقویت جنسی است، به خصوص اگر میل جنسی کم، خشکی واژن یا بی اختیاری ادرار وجود داشته باشد.

بر اساس مجله زنان و زایمان، آوریل 2011:

10 درصد (1 از 10) زن از اختلال برانگیختگی جنسی رنج می برند.

5 درصد (1 از 20) زن از اختلال ارگاسم رنج می برند.

این روش چقدر طول می کشد؟

کل فرآیند از جمع آوری خون تا پردازش و تزریق مجدد به ناحیه درمان تقریباً یک ساعت طول می کشد.

آیا درمان از طریق تزریق پی آر پی دردناک است؟

در حین انجام این روش، از یک آرام بخش سبک استفاده می شود تا هیچ گونه ناراحتی در طول عمل احساس نشود، همچنین امکان درمان ترکیبی شامل PRP تخمدان، رحم و واژینال را در همان روز فراهم می کند.

نتایج چه زمانی ایجاد می شوند و چقدر ماندگار هستند؟

افزایش حجم، خیلی سریع اتفاق می افتد که منجر به نتایج قابل توجهی می شود. از آنجایی که پی آر پی نوعی داروی احیا کننده است، تشکیل کلاژن و الاستین جدید منجر به ضخیم شدن و سفت شدن پوست مخاطی برای حدود 14 ماه می شود.

هر چند وقت یک بار نیاز به درمان پی آر پی وجود دارد؟

حتی اگر یک درمان تا 14 ماه تاثیر داشته باشد، پی آر پی موقتی است. تکرار این روش معمولاً حدود یک سال پس از آخرین درمان ضروری است. همانطور که در بالا گفته شد، پی آر پی نوعی احیا کننده است و اثرات تجمعی دارد، بنابراین در صورت تمایل، درمان های تقویت کننده زودتر از 12 ماه کاملا بی خطر است. به طور خلاصه، اثرات PRP واژن تا 12 ماه، PRP تخمدان و رحم تا 3 تا 4 ماه ادامه دارد. رویکرد جامع ما به بهینه سازی باروری، میل جنسی، عملکرد و کیفیت زندگی شما کمک می کند.

کاهش سطح استروژن می تواند، اثرات مختلفی داشته باشد.

افزایش سن و زایمان های متعدد واژینال می تواند باعث شل شدن بافت های واژن شود. اگرچه اینها اثرات طبیعی هستند، اما کاهش سطح استروژن می تواند منجر به انواع دیگر مشکلات شود. اثراتی مانند:

 • خشکی واژن
 • تحریک، سوزش و خارش در ناحیه
 • رشد بیشتر موهای ناحیه تناسلی
 • التهاب و زخم در واژن باعث دردناک شدن رابطه جنسی می شود.
 • ترشحات غیر طبیعی و آسیب جزئی به واژن از دیگر شکایات رایج است.
 • ساییدگی و پارگی چربی زیر پوست در نواحی اطراف باعث می شود بدن به نظر در حال پیر شدن باشد.

درمان PRP در چه مواردی کاربرد دارد؟

 • بهبود عضلات کف لگن
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری جدید
 • کاهش اسکارها و ترک های بعد از جراحی
 • بازیابی یکپارچگی سطح مخاطی واژن و دهانه رحم
 • پارگی های پوستی و شقاق در ناحیه واژن را التیام می بخشد.
 • از بین بردن احساسات ناخوشایند در ناحیه واژن در حین رابطه جنسی.

درمان های پی آر پی برای جوان سازی تخمدان ها

برخی از زنان تجربه نداشتن تخمک کافی برای بارداری طبیعی را دارند. این ممکن است به دلیل یائسگی زودرس، سن بالای مادر یا ذخیره کم تخمدان (تامین تخمک) باشد. در گذشته اهدای تخمک تنها راه برای تجربه لذت بارداری و والدین بود، اما اکنون گزینه دیگری داریم PRP برای جوان سازی تخمدان ها است.

در شرایط عادی، تخمدان‌های یک زن نمی‌توانند تخمک جدیدی ایجاد کنند. در واقع، او با تمام تخمک هایی که تا به حال خواهد داشت به دنیا می آید. این تخمک ها با افزایش سن کیفیت و کمیت خود را از دست می دهند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) می تواند به یک زن کمک کند تا تخمک بیشتری تولید کند. علاوه بر این، از این روش می توان برای بهبود پوشش نازک رحم (آندومتر) نیز استفاده کرد.

روش پی آر پی تخمدان

فرآیند جوانسازی پلاسمای پلاکت تخمدان (PRP) شامل دو مرحله است: اول، پلاسمای پلاکتی بیمار باید آماده شود. خود فرآیند کمتر از یک ساعت طول می کشد. برای تهیه پلاسما از بیمار، ابتدا باید خون را با سوزن به داخل لوله های PRP کشیده شود.

نمونه خون در یک سانتریفیوژ PRP مخصوص قرار می گیرد و در آنجا به گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها جدا می شود.

در مرحله دوم، پلاسمای فرآوری شده مستقیماً با استفاده از سوزن ترانس واژینال به تخمدان بیمار تزریق می شود. روشی که مورد استفاده قرار می گیرد شبیه به بازیابی تخمک در لقاح آزمایشگاهی است. برخلاف سایر روش‌های تزریق PRP، این روش کمتر تهاجمی، عموماً ایمن ‌تر و زمان بهبودی کوتاه‌تری دارد و راحت ‌تر است. برخی از پزشکان نیز از لاپاراسکوپی برای تزریق پلاسما استفاده می کنند.

بعد از درمان PRP چه انتظاری می توان داشت؟

کمترین عوارض جانبی یا عوارض ناشی از درمان PRP وجود دارد. با این حال، ممکن است تورم، قرمزی و در موارد نادر کبودی خفیف وجود داشته باشد.

هنگامی که این موارد کاهش یافت، در ابتدا فقط یک تغییر بسیار جزئی قابل مشاهده است. در هفته های بعد، پلاکت ها فاکتورهای رشد را تحریک می کنند، که به رشد کلاژن بیشتر کمک می کند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نامتقارن بودن لبه های واژن و علت آن

نامتقارن بودن لبه های واژن و علت آن

نامتقارن بودن لبه های واژن در برخی بانوان وجود دارد که اعتماد به نفس این افراد را به دلیل برهم ریختگی ظاهری از بین می‌برد. اکثر بانوان که متوجه عدم تقارن لبه های واژن خود...

کشیدن بخیه لابیاپلاستی و زمان مناسب آن

کشیدن بخیه لابیاپلاستی و زمان مناسب آن

کشیدن بخیه لابیاپلاستی یکی از مراحل اصلی و حیاتی بعد از این جراحی است. بخیه‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبود و تغییر شکل لابیاها دارند. بخیه‌ها که توسط جراح قابلیت کشیدن و...

عوارض سفید کردن واژن و راه های کاهش آن

عوارض سفید کردن واژن و راه های کاهش آن

عوارض سفید کردن واژن می‌تواند شامل مشکلات متعددی باشد که ممکن است در برخی از موارد به شدت اذیت کننده و غیر قابل تحمل باشد، اما شایع نیست. برخی از عوارض متداول شامل عفونت‌های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

تماس با دکتر فاطمه سیدی