۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » بیماری های زنان » ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) و بیماری زگیل تناسلی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) و بیماری زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس رایج است که هم زنان و هم مردان را درگیر می کند. بیشتر افرادی که تاکنون از نظر جنسی فعال بوده اند، در دوره ای از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. HPV مسری است و می تواند انواع مختلفی از سرطان ها و زگیل تناسلی را ایجاد کند. یکی از مهم ترین عامل به وجود آمدن سرطان دهانه رحم ویروس HPV می باشد.

بیش از 100 نوع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که نقاط مختلف بدن را آلوده می کند. حدود 50 نوع آن می توانند دستگاه تناسلی را از جمله دهانه رحم (گردن رحم) را آلوده کنند.

 

 

بدون تزریق واکسن، حدود 80٪ بزرگسالان در برخی از دوره های زندگی خود به عفونت HPV مبتلا می شوند. بیشتر عفونت ها طی دو سال برطرف می شوند. با این حال، در حدود 2 نفر از هر 100 نفر پس از پنج سال عفونت در بدن آنها باقی می ماند. عفونت مداوم می تواند باعث ایجاد تغییرات غیرطبیعی در سلول های دهانه رحم، ناحیه تناسلی، مقعد و گلو در زنان و مردان شود که در صورت عدم درمان منجر به سرطان می شود.

 

توضیحات خانم دکتر سیده فاطمه سیدی در رابطه با ویروس HPV

 

در اکثر موارد، این ویروس توسط سیستم ایمنی بدن خود فرد از بین می رود. بیشتر موارد عفونت HPV طی یک تا دو سال توسط بدن از بین می رود. با این حال، اثرات ویروس اچ پی وی مانند هر نوع زگیل تناسلی که ظاهر می شود یا سلول های دهانه رحم تغییر می کند، قابل درمان است.

گاهی اوقات، برخی از انواع HPV توسط بدن از بین نمی روند و هنوز مشخص نیست که چرا این پدیده در برخی افراد بروز می کند و در برخی دیگر بروز نمی کند، اگرچه تصور می شود برخی از عوامل (مانند سیگار کشیدن) یک عامل خطر محسوب می شود.

راه های انتقال ویروس زگیل تناسلی

این ویروس بسیار مسری است و می تواند از طریق تماس پوست به پوست و همچنین رابطه جنسی منتقل شود. البته اکثر افراد نمی دانند چه زمانی آلوده شده اند، فرد آلوده می تواند ندانسته ویروس را به دیگران منتقل کند.

ویروس HPV  می تواند از طریق تماس دستگاه تناسلی، دست، رابطه جنسی دهانی (تماس دهان یا انتقال hpv از طریق بزاق) و از مادران آلوده به نوزاد تازه متولد شده طی فرآیند زایمان طبیعی منتقل شود. از آنجا که ویروسHPV  میکروسکوپی می باشد، می تواند از طریق شکستگی های ریز در پوست عبور کند. اچ پی وی در خون یا مایعات دیگر بدن پخش می شود. اگرچه کاندوم ها مانع بسیار خوبی برای جلوگیری از طیف وسیعی از عفونت های مقاربتی هستند، اما محافظت محدودی در برابر HPV دارند زیرا تمام پوست تناسلی را پوشش نمی دهد.

 

علائم زگیل تناسلی یا ویروس HPV

بیشتر افرادی که ویروس اچ پی وی دارند حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. زیرا ممکن است علائمی ایجاد نکنند یا از نظر سلامتی دچار مشکل نشوند. بنابراین برای همه خانم ها مهم است که به طور منظم آزمایشات اسمیر دهانه رحم را انجام دهند، چه واکسینه شده باشند چه واکسن HPV را دریافت نکرده باشند.

اگر HPV شناسایی نشود می تواند منجر به سرطان شود، البته از زمان ابتلا به بیماری سرطان ممکن است 20 سال یا بیشتر طول بکشد.

علائم زگیل تناسلی شامل برجستگی هایی در نواحی دستگاه تناسلی است که به صورت نرم، مرطوب یا به رنگ گوشت دیده می شود و اغلب به شکل گل کلم در می آیند. این موارد می توانند در هفته ها یا ماه های پس از ابتلا ظاهر شوند. در زنان، زگیل می تواند در نواحی داخل یا اطراف واژن، دهانه رحم و مقعد ظاهر شود. در مردان ، زگیل ها می توانند در کیسه بیضه، آلت تناسلی مرد و داخل یا اطراف مقعد ظاهر شوند.

بیشتر بخوانید
نشانه های به وجود آمدن عفونت واژن

زگیل تناسلی، زگیل سرطان زا

ویروس  HPV می تواند باعث تغییر شکل سلول های دهانه رحم خانم ها شود و در موارد نادر منجر به سرطان دهانه رحم شود. این مدت زمان طولانی، حدود 10 تا 15 سال طول می کشد. انواع 16 و 18 این ویروس معمولاً با سرطان دهانه رحم در ارتباط هستند. نشان داده شده است که حدود 70 درصد موارد سرطان دهانه رحم ناشی از این نوع ویروس اچ پی وی است.

بزرگترین عامل خطر برای سرطان دهانه رحم، نداشتن غربالگری منظم دهانه رحم است، که می توان با انجام یک آزمایش سریع و ساده که سلامت دهانه رحم را بررسی کرد. تمام خانم های 25 تا 74 ساله که از نظر جنسی فعال بوده اند (صرف نظر از اینکه واکسن HPV زده اند) باید هر 5 سال یکبار به طور منظم غربالگری گردن رحم انجام دهند.

عفونت های HPV می توانند باعث بروز سرطان های زیر شوند:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان های ولو و واژن
 • سرطان آلت تناسلی مرد
 • سرطان مقعد یا گلو

 

علائم سرطان دهانه رحم

این علائم شامل:

 • خونریزی یا لکه بینی بین دوره های قاعدگی
 • خونریزی یا لکه بینی پس از مقاربت جنسی
 • خونریزی یا لکه بینی بعد از یائسگی
 • ترشحات غیرمعمول و عفونت واژن
 • درد مداوم در لگن
 • درد در هنگام رابطه جنسی

 

 

عوامل خطر در بروز ویروس HPV

 • سیگار کشیدن
 • شروع زودهنگام فعالیت جنسی
 • چندین شریک جنسی
 • زنانی که در غربالگری منظم دهانه رحم HK[HL KLD
 • رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات.
 • سابقه خانوادگی سرطان دهانه رحم
 • زنان بالای 40 سال

 

زگیل تناسلی یک بیماری عفونی منتقله از طریق پوست و رابطه جنسی می باشد و یکی از نشانه های بارز آن به وجود آمده زائده های گوشتی بر روی پوست اطراف ناحیه تناسلی می باشد. 

 

درمان سریع و موثر زگیل تناسلی

هیچ درمانی برای عفونت HPV وجود ندارد، با این وجود سلول های غیرطبیعی یا پیش سرطانی ناشی از HPV قابل درمان هستند. درمان زگیل های تناسلی به اندازه، محل و شدت زگیل بستگی دارد و شامل کرم ها و محلول هایی است که مستقیماً روی پوست یا ناحیه آلوده قرار می گیرد. انواع دیگر درمان شامل سوزاندن، کرایوتراپی، لیزر یا برداشتن زگیل توسط جراحی است. این روش های درمانی نمی توانند از بروز مجدد زگیل های تناسلی جلوگیری کنند.

 

 

اگر آزمایش غربالگری دهانه رحم نشان دهد که سلول ها تحت تأثیر  HPV قرار گرفته اند و یا فرد به ویروس اچ پی وی (hpv ) مبتلا شده است، نیاز به آزمایش یا پیگیری بیشتری دارد. پزشک معالج نتایج آزمایش غربالگری دهانه رحم را با بیمار در میان می گذارد.

 

پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV

واکسن HPV می تواند در برابر برخی از انواع HPV محافظت کند. کاندوم ممکن است کاملاً در برابر انتقال این ویروس محافظت نکند زیرا HPV می تواند مناطقی را که تحت پوشش کاندوم نیست آلوده کند. از آنجا که واکسن HPV در برابر انواع HPV شناخته شده در ایجاد سرطان دهانه رحم محافظت نمی کند، خانم هایی که واکسینه شده اند نیز به غربالگری منظم دهانه رحم نیاز دارند.

نتیجه گیری

همانطور که توضیح داده شد، برخی از انواع HPV باعث سرطان می شوند. تشخیص به موقع سرطان بسیار مهم است. سرطان می تواند به مثانه، روده ها، ریه ها و کبد گسترش یابد و در نهایت کشنده باشد.

 

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

بیشتر بخوانید
بهترین متخصص زنان در تهرانپارس
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی