۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » درمان بی اختیاری ادرار » درمان بی اختياری ادرار
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان بی اختياری ادرار

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

درمان بی اختياری ادرار

بسياري از افراد در سنين مختلف از پديده بی اختياری ادرار رنج مي برند و از آنجايي كه اين مسئله مي تواند مسائل و مشكلات زيادي را در موقعيت هاي گوناگون اجتماعي به بار آورد و باعث حس خجالت و ناراحتي شود، به همین دلیل افراد خيلي سريع در پي اقدام به درمان و رفع اين بيماري هستند.
براي درمان عارضه بي اختياري ادرار تشخيص نوع بي اختياري و علت آن از اهميت زيادي برخوردار است. علائم بيمار متخصص زنان  را متوجه اين قضيه مي كند و اين اطلاعات و نشانه ها در رابطه با بيماري راهنماي فرايند درمان است.
دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان در خصوص روند معاينه و درمان بی اختیاری ادرار  با تاریخچه پزشكي و معاینه بدنی كامل فرد شروع می کند. در اين بين ممکن است از شما خواسته شود یک فعاليت ساده كه می تواند بی اختیاری مانند سرفه را انجام دهيد .درمان بی اختیاری ادرار

تشخيص بي اختياري ادرار

آزمایش ادرار: یک نمونه از ادرار برای تشخيص علائم عفونت، وجود خون و یا سایر ناهنجاری ها بررسی می شود.

بررسي سابقه و وضعيت مثانه: اين آزمايش به اين صورت است كه برای چند روز بيمار هرچه مي نوشد را ثبت مي كند و به خاطر مي سپارد، همچنين ميزان ادراري كه دفع مي شود را نيز اندازه مي گيرد. از اين طريق مي توان متوجه شد كه آيا هرچه كه آشاميده مي شود به راحتي قابل دفع است يا خير. .
اندازه گیری باقیمانده ادرار در مثانه: در اين آزمايش از شما خواسته مي شود که در ظرفی که میزان ادرار را اندازه گیری کند، ادرار کنید. سپس پزشک با استفاده از آزمایش سوند یا سونوگرافی میزان ادرار باقیمانده در مثانه را بررسی می کند. مقدار زیادی ادرار باقیمانده در مثانه ممکن است به این معنی باشد که بيمار انسداد در مجاری ادراری یا مشکلی در اعصاب یا عضلات مثانه دارد.
همچنين در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر ممکن است پزشك آزمایش های بیشتری انجام دهد، مانند آزمایش ادرودینامیک و سونوگرافی لگن. گفتني است این آزمایشات معمولاً در صورت نياز به جراحی انجام می شوند.

براي درمان عارضه بی اختياری ادرار تشخيص نوع بي اختياري و علت آن از اهميت زيادي برخوردار است. علائم بيمار متخصص زنان  را متوجه اين قضيه مي كند و اين اطلاعات و نشانه ها در رابطه با بيماري راهنماي فرايند درمان است.
دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان در خصوص روند معاينه و درمان بی اختیاری ادرار  با تاریخچه پزشكي و معاینه بدنی كامل فرد شروع می کند. برای دریافت اطلاعات ببیشتر ، مشاوره ، درمان و جراحی توسط دکتر سیده فاطمه سیدی از روش های زیر اقدام نمایید.

شماره تماس مطب تهرانپارس ۷۷۸۸۳۶۱۷ ۰۲۱- ۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴
اینستاگرم دکتر سیده فاطمه سیدی 

درمان بی اختياری ادرار

شيوه و راه حل درمان بی اختیاری ادرار بستگی به نوع بی اختیاری، شدت و علت اصلی آن دارد. بنابراين ممكن است يك درمان و يا ترکیبی از درمان ها نیاز باشد. همچنين اگر یک بیماری زمینه ای باعث ایجاد اين بيماري شده باشد پزشک ابتدا آن بیماری را درمان می کند.
گفتني است دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان و زایمان در ابتدا روش هايي كه کمترین ميزان تهاجم را دارند، پیشنهاد می کند و فقط در صورت عدم موفقیت این روش ها از گزینه های دیگر بهره مي گيرد.

بیشتر بخوانید
علل و علائم خشکی واژن

روش ها و تکنیک های رفتاری

پزشک در اين روش موارد زير را به بيمار توصیه مي کند:

آموزش مثانه: در اين روش فرد بايد زماني كه احساس ادرار و پر بودن مثانه را دارد حدود ١٠ دقيقه ادرار خود را به تاخير بياندازد و ديرتر به سرويس بهداشتي برود. اين زمان ممكن است به مرور زمان به تعویق بيفتد و بيشتر شود. هدف از اين كار اين است كه بازه هاي مراجعه به سرويس بهداشتي طولاني تر شود تا جايي كه فرد هر ٢.٥ الي ٣.٥ ساعت بعد از احساس پر بودن مثانه اقدام به تخليه ادرار خود كند.
بنابراين بيمار بايد بازه هاي ادرار خود را به ٢ الي ٤ ساعت يك باز افزايش دهد و از مراجعه به سرويس بهداشتي به طور مكرر خودداري كند.

همچنين برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار ممكن است به بيمار توصيه شود تا به همگام تخليه مثانه خود همه ادرار را يك جا دفع نكند و كمي كه ادرار كرد چند دقيقه صبر كند و دوباره امتحان كند. اين كار مي تواند بي اختياري ادرار را درمان كند.

مدیریت مایعات و رژیم غذایی: برای کنترل مجدد مثانه. ممکن است لازم باشد ميزان مصرف الکل، کافئین و یا غذاهای اسیدی مجدداً کاهش يابد یا از آن خودداری شود. همچنين کاهش مصرف مایعات، کاهش وزن یا افزایش فعالیت هاي بدنی نیز می تواند مشکل را برطرف كند.

تمرين و نرمش عضلات كف لگن

متخصص زنان برای درمان بی اختیاری ادرار، ممکن است توصیه کند که برای تقویت ماهیچه هایی که به کنترل ادرار کمک می کنند، مرتباً این تمرین ها را انجام دهید. انجام این تمرینات مي تواند تاثير زيادي بر قوي شدن ماهيچه ها و عضلات مثانع و لگن و در نتيجه ايجاد كنترل بر ادرار شود..
برای انجام تمرینات عضلات کف لگن تصور کنید که می خواهید جریان ادرار خود را متوقف کنید. به اين ترتيب كه پنج ثانیه عضلات خود را متوقف كنيد. اگر این کار براي فرد خیلی سخت باشد مي تواند با دو ثانیه نگه داشتن و سه ثانیه استراحت شروع کند. توصيه مي شود كمي بعد تر اين تمرين را به مدت ١٠ ثانيه افزايش دهيد و به مدت سه بار در روز آن را تكرار كنيد.
همينطور ممكن است پزشك برای کمک به شناسایی و انقباض مناسب عضلات پیشنهاد دهد که از جلسات فیزیوتراپی و یا تكنيك بیو فیدبک بهره بگيريد.

تحریک الکتریکی

در اين روش الكترود ها برای تحریک و تقویت ماهیچه های کف لگن به طور موقت در روده یا واژن بيمار قرار مي گيرند. تحریک الکتریکی ملایم می تواند برای بی اختیاری ناشي از استرس و اضطراب مؤثر باشد اما ممکن است فرد طی چند ماه به چندین درمان نیاز داشته باشد.

عمل جراحی

اگر درمان های دیگر مؤثر واقع نشوند، يك يا چند عمل جراحی می تواند مشكلاتي که باعث بی اختیاری ادرار می شوند را درمان کند:

روش اسلينگ

در اين روش از نوارهایی از بافت بدن و يا از مواد مصنوعی استفاده می شود تا یک لگن در اطراف مجرای ادرار و ناحیه عضله ضخیم ایجاد شود تا مثانه به مجرای ادرار (گردن مثانه) وصل شود. این قلاب به نگه داشتن مجرای ادرار كمك مي كند. مخصوصاً هنگام سرفه یا عطسه، بنابراين این روش برای درمان بی اختیاری ناشي از استرس استفاده می شود.

تعلیق گردن مثانه

این روش برای پشتیبانی از مجرای ادرار و گردن مثانه طراحی شده است. گردن مثانه ناحیه ای دارای ماهیچه ای ضخیم است که مثانه را به مجرای ادرار وصل می كند. این عمل از طريق برش شکمی انجام مي شود، بنابراین در طول بی حسی عمومی یا نخاعی انجام می شود.

جراحی پرولاپس

اين روش در خانم هایی که بی اختیاری مختلط و پرولاپس اندام لگنی دارند، كاربرد دارد البته اين جراحی مي تواند به همراه روش اسلينگ مورد پياده شود.

بیشتر بخوانید
با نحوه عمل لابیاپلاستی و مراقبت های پس از آن آشنا شوید

اسفنکتر ادرار مصنوعی

در اين روش كه مخصوص آقایان است یک حلقه پر از مایعات در اطراف گردن مثانه کاشته می شود تا اسفنکتر ادرار بسته شود. دو اين وضعيت زمانی که فرد براي ادرار آماده است به دریچه ای که در زیر پوست قرار گرفته، فشار می آورد و اين كار باعث می شود حلقه دچار افتادگی شده و ادرار از مثانه جاری شود.

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر

در این روش که امروزه بسیار متداول است، با استفاده از لیزر برش ها و درمان هایی را بر روی واژن انجام می دهند که باعث درمان بی اختیاری ادرار می شود.

نتيجه گيري

بي اختياري ادرار در افراد در سنين ميانسالي و كهنسالي مي تواند بيماري و مشكلي شايع باشد. دليل آن هم اين است كه با گذشت زمان و افزايش سن ماهيچه ها و عضلات ناحيه مثانه و لگن قدرت و استحكام خود را از دست مي دهند و فرد قادر به كنترل ادرار خود نخواهد بود.
سریع روش درمان این عارضه استفاده از لیزر می باشد که می تواند فرد را سریع تر درمان نماید.

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + دو =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی