۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » بیماری های زنان » دلیل بی اختياری ادرار در زنان چیست؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

دلیل بی اختياری ادرار در زنان چیست؟

بسیاری از افراد در سنین مختلف از پدیده بی اختیاری ادرار رنج می برند و از آنجایی كه این مسئله می تواند مسائل و مشكلات زیادی را در موقعیت های گوناگون اجتماعی به بار آورد و باعث حس خجالت و ناراحتی شود، به همین دلیل افراد خیلی سریع در پی اقدام به درمان و رفع این بیماری هستند.
برای درمان عارضه بی اختیاری ادرار تشخیص نوع بی اختیاری و علت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. علائم بیمار متخصص زنان را متوجه این قضیه می كند و این اطلاعات و نشانه ها در رابطه با بیماری راهنمای فرایند درمان است.
دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان در خصوص روند معاینه و درمان بی اختیاری ادرار با تاریخچه پزشكی و معاینه بدنی كامل فرد شروع می کند. در این بین ممکن است از شما خواسته شود یک فعالیت ساده كه می تواند بی اختیاری مانند سرفه را انجام دهید.

درمان بی اختیاری ادرار

تشخیص بی اختیاری ادرار

آزمایش ادرار

یک نمونه از ادرار برای تشخیص علائم عفونت، وجود خون و یا سایر ناهنجاری ها بررسی می شود.

بررسی سابقه و وضعیت مثانه

این آزمایش به این صورت است كه برای چند روز بیمار هرچه می نوشد را ثبت می كند و به خاطر می سپارد، همچنین میزان ادراری كه دفع می شود را نیز اندازه می گیرد. از این طریق می توان متوجه شد كه آیا هرچه كه آشامیده می شود به راحتی قابل دفع است یا خیر

اندازه گیری باقیمانده ادرار در مثانه

در این آزمایش از شما خواسته می شود که در ظرفی که میزان ادرار را اندازه گیری کند، ادرار کنید. سپس پزشک با استفاده از آزمایش سوند یا سونوگرافی میزان ادرار باقیمانده در مثانه را بررسی می کند. مقدار زیادی ادرار باقیمانده در مثانه ممکن است به این معنی باشد که بیمار انسداد در مجاری ادراری یا مشکلی در اعصاب یا عضلات مثانه دارد.
همچنین در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر ممکن است پزشك آزمایش های بیشتری انجام دهد، مانند آزمایش ادرودینامیک و سونوگرافی لگن. گفتنی است این آزمایشات معمولاً در صورت نیاز به جراحی انجام می شوند.

براي درمان عارضه بی اختياری ادرار تشخيص نوع بي اختياري و علت آن از اهميت زيادي برخوردار است. علائم بيمار متخصص زنان  را متوجه اين قضيه مي كند و اين اطلاعات و نشانه ها در رابطه با بيماري راهنماي فرايند درمان است.

درمان بی اختياری ادرار

شیوه و راه حل درمان بی اختیاری ادرار بستگی به نوع بی اختیاری، شدت و علت اصلی آن دارد. بنابراین ممكن است یك درمان و یا ترکیبی از درمان ها نیاز باشد. همچنین اگر یک بیماری زمینه ای باعث ایجاد این بیماری شده باشد پزشک ابتدا آن بیماری را درمان می کند.
گفتنی است دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان و زایمان در ابتدا روش هایی كه کمترین میزان تهاجم را دارند، پیشنهاد می کند و فقط در صورت عدم موفقیت این روش ها از گزینه های دیگر بهره می گیرد.

روش ها و تکنیک های رفتاری

پزشک در اين روش موارد زير را به بيمار توصیه می کند:

آموزش مثانه

در این روش فرد باید زمانی كه احساس ادرار و پر بودن مثانه را دارد حدود ١٠ دقیقه ادرار خود را به تاخیر بیاندازد و دیرتر به سرویس بهداشتی برود. این زمان ممكن است به مرور زمان به تعویق بیفتد و بیشتر شود. هدف از این كار این است كه بازه های مراجعه به سرویس بهداشتی طولانی تر شود تا جایی كه فرد هر ٢.٥ الی ٣.٥ ساعت بعد از احساس پر بودن مثانه اقدام به تخلیه ادرار خود كند.
بنابراین بیمار باید بازه های ادرار خود را به ٢ الی ٤ ساعت یك باز افزایش دهد و از مراجعه به سرویس بهداشتی به طور مكرر خودداری كند.

بیشتر بخوانید
آنچه باید درباره ناباروری بدانیم!

همچنین برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار ممكن است به بیمار توصیه شود تا به همگام تخلیه مثانه خود همه ادرار را یك جا دفع نكند و كمی كه ادرار كرد چند دقیقه صبر كند و دوباره امتحان كند. این كار می تواند بی اختیاری ادرار را درمان كند.

مدیریت مایعات و رژیم غذایی

برای کنترل مجدد مثانه. ممکن است لازم باشد میزان مصرف الکل، کافئین و یا غذاهای اسیدی مجدداً کاهش یابد یا از آن خودداری شود. همچنین کاهش مصرف مایعات، کاهش وزن یا افزایش فعالیت های بدنی نیز می تواند مشکل را برطرف كند.

تمرين و نرمش عضلات كف لگن

متخصص زنان برای درمان بی اختیاری ادرار، ممکن است توصیه کند که برای تقویت ماهیچه هایی که به کنترل ادرار کمک می کنند، مرتباً این تمرین ها را انجام دهید. انجام این تمرینات می تواند تاثیر زیادی بر قوی شدن ماهیچه ها و عضلات مثانع و لگن و در نتیجه ایجاد كنترل بر ادرار شود..
برای انجام تمرینات عضلات کف لگن تصور کنید که می خواهید جریان ادرار خود را متوقف کنید. به این ترتیب كه پنج ثانیه عضلات خود را متوقف كنید. اگر این کار برای فرد خیلی سخت باشد می تواند با دو ثانیه نگه داشتن و سه ثانیه استراحت شروع کند. توصیه می شود كمی بعد تر این تمرین را به مدت ١٠ ثانیه افزایش دهید و به مدت سه بار در روز آن را تكرار كنید.
همینطور ممكن است پزشك برای کمک به شناسایی و انقباض مناسب عضلات پیشنهاد دهد که از جلسات فیزیوتراپی و یا تكنیك بیو فیدبک بهره بگیرید.

تحریک الکتریکی

در این روش الكترود ها برای تحریک و تقویت ماهیچه های کف لگن به طور موقت در روده یا واژن بیمار قرار می گیرند. تحریک الکتریکی ملایم می تواند برای بی اختیاری ناشی از استرس و اضطراب مؤثر باشد اما ممکن است فرد طی چند ماه به چندین درمان نیاز داشته باشد.

عمل جراحی

اگر درمان های دیگر مؤثر واقع نشوند، یك یا چند عمل جراحی می تواند مشكلاتی که باعث بی اختیاری ادرار می شوند را درمان کند:

روش اسلينگ

در این روش از نوارهایی از بافت بدن و یا از مواد مصنوعی استفاده می شود تا یک لگن در اطراف مجرای ادرار و ناحیه عضله ضخیم ایجاد شود تا مثانه به مجرای ادرار (گردن مثانه) وصل شود. این قلاب به نگه داشتن مجرای ادرار كمك می كند. مخصوصاً هنگام سرفه یا عطسه، بنابراین این روش برای درمان بی اختیاری ناشی از استرس استفاده می شود.

تعلیق گردن مثانه

این روش برای پشتیبانی از مجرای ادرار و گردن مثانه طراحی شده است. گردن مثانه ناحیه ای دارای ماهیچه ای ضخیم است که مثانه را به مجرای ادرار وصل می كند. این عمل از طریق برش شکمی انجام می شود، بنابراین در طول بی حسی عمومی یا نخاعی انجام می شود.

جراحی پرولاپس

این روش در خانم هایی که بی اختیاری مختلط و پرولاپس اندام لگنی دارند، كاربرد دارد البته این جراحی می تواند به همراه روش اسلینگ مورد پیاده شود.

اسفنکتر ادرار مصنوعی

در این روش كه مخصوص آقایان است یک حلقه پر از مایعات در اطراف گردن مثانه کاشته می شود تا اسفنکتر ادرار بسته شود. دو این وضعیت زمانی که فرد برای ادرار آماده است به دریچه ای که در زیر پوست قرار گرفته، فشار می آورد و این كار باعث می شود حلقه دچار افتادگی شده و ادرار از مثانه جاری شود.

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر

در این روش که امروزه بسیار متداول است، با استفاده از لیزر برش ها و درمان هایی را بر روی واژن انجام می دهند که باعث درمان بی اختیاری ادرار می شود.

نتيجه گيری

بی اختیاری ادرار در افراد در سنین میانسالی و كهنسالی می تواند بیماری و مشكلی شایع باشد. دلیل آن هم این است كه با گذشت زمان و افزایش سن ماهیچه ها و عضلات ناحیه مثانه و لگن قدرت و استحكام خود را از دست می دهند و فرد قادر به كنترل ادرار خود نخواهد بود. سریع روش درمان این عارضه استفاده از لیزر می باشد که می تواند فرد را سریع تر درمان نماید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

بیشتر بخوانید
راه های پیشگیری از بارداری

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی