۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » بیماری های زنان » خونریزی بعد از رابطه زناشویی را جدی بگیرید!
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

خونریزی بعد از رابطه زناشویی را جدی بگیرید!

خونریزی پس از اولین بار رابطه جنسی نشان دهنده بیماری یک زن نخواهد بود. این خونریزی به طور طبیعی در بدن به دلیل پارگی پرده بکارت در ناحیه واژن، اتفاق می‌افتد. این در حالی است که بعضی از زنانی که از لحاظ توانایی جسمانی و فیزیکی قدرتمند هستند، در اولین تجربه نزدیکی با شریک زندگی خود، خونریزی ندارند.

طی تحقیقات به عمل آمده گفته می‌ شود که در ورزش‌ها و فعالیت‌ های بدنی از جمله: دوچرخه سواری، سوارکاری، ژیمناستیک و حرکات پرشی و رقص نیز امکان پارگی پرده بکارت وجود دارد. 

خونریزی بعد از پارگی پرده بکارت

خونریزی بعد از اولین رابطه جنسی طبیعی خواهد بود، اما غیر طبیعی بودن یا خونریزی نداشتن پس از نزدیکی نیز، طبیعی است. واژن بانوان تشکیل شده از یک بافت نازک است که قسمتی از دهانه واژن را پوشش می ‌دهد. به این بافت نازک هایمن یا پرده بکارت می‌گویند. وقتی برای اولین بار رابطه جنسی واژینال انجام می ‌دهید، پرده بکارت شما کشیده می ‌شود، که منجر به درد یا خونریزی می ‌گردد. البته باید گفت که این موضوع برای همه یکسان نیست. بعضی دیگر وقتی برای اولین بار رابطه جنسی ایمن را تجربه می‌ کنند، خونریزی مشاهده می ‌کنند. اما هر دو حالت، کاملا طبیعی است.

 

خونريزي بعد از نزديكي نشانه چيست؟

در این قسمت به چند مورد از عواملی که منجر به درد و خونریزی پس از اولین بار رابطه جنسی می‌گردند را بررسی می‌کنیم:

قاعدگی

شما باید قبل از اینکه با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید، زمان شروع قاعدگی ‌تان را چک کنید. چنانچه قبل یا بعد از عادت ماهانه خود رابطه جنسی برقرار کنید، این موضوع ممکن است دلیل خونریزی شما را توضیح دهد. بررسی زمان قاعدگی خود، می‌تواند جوابی برای علت این خونریزی باشد.

آتروفی یا همان خشکی واژن

آتروفی یا همان خشکی واژن به دلیل کمبود استروژن بروز می‌کند و معمولا بعد از یائسگی خود را نشان می دهد. چنانچه خشکی واژن شدید دارید، اصطکاک در مقاربت ممکن است باعث خونریزی گردد.

التهاب یا عفونت دهانه رحم

التهاب یا عفونت دهانه رحم ممکن است باعث خونریزی یا تغییر در ترشحات واژن شود. بیماری ‌های مقاربتی مانند کلامیدیا از جمله مواردی است که فرد در آن دچار خونریزی پس از اولین بار رابطه جنسی، خواهد شد.

واژینوز باکتریایی یا عدم تعادل باکتری های طبیعی در واژن

اگرچه این دلیل احتمالی نیست، اما گاها التهاب ثانویه می‌تواند سبب درد و خونریزی بعد از رابطه جنسی شود. تریکومونیازیس یا عفونت منتقله از راه انگلی، از جمله این موارد است.

اکتروپیون دهانه رحم

سلول‌ های نرم و غده‌ای که درون کانال دهانه رحم را پوشانده اند در قسمت خارجی دهانه رحم، جایی که سلول ها معمولا سخت ترند، گسترش می‌یابند.

باید گفت اگر خونریزی و یا دردی دارید که در زندگی زناشویی شما اختلال ایجاد می‌کند، پزشک ممکن است توقف رابطه جنسی را توصیه کند. در طول درمان این روش سرپایی، پزشک زنان برای معالجه شما از گرما یا سرما برای درمان اکتروپیون دهانه رحم و جلوگیری از خونریزی استفاده می‌ کند.

بیشتر بخوانید
زگیل تناسلی چیست

پولیپ‌ های دهانه رحم

رشد پولیپ ‌های دهانه رحم بعضی اوقات در اثر التهاب ‌های مزمن یا تغییرات هورمونی در بدن ایجاد گردند.

عارضه افتادگی رحم

گاها در رابطه جنسی رحم و سایر‌ بافت ‌های رحم در زنان از وضعیت طبیعی خود خارج می ‌شود، اگر شرایط به اندازه کافی شدید باشد ممکن است باعث درد و خونریزی در ناحیه گردد.

ضایعات به وجود آمده در دهانه رحم

ضایعات موجود در دهانه رحم در اغلب مواقع، خوش خیم هستند. اما بعضا ممکن است بعد از رابطه جنسی‌ تان، خونریزی کنند.

سرطان دهانه رحم

حدود 11 درصد از زنانی که به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند، خونریزی بعد از Coital دارند که جزء اولین نشانه ‌های سرطان رحم است.

علت خونريزي شديد بعد از پاره شدن بكارت

بیشتر وقت ‌ها، هیچ مورد خاصی دلیل این اتفاق نمی باشد و امکان دارد خود به خود، ازبین برود. اما خونریزی پس از اولین بار رابطه جنسی، گاها می‌تواند دلیل و نشانه وجود یک بیماری و مشکل بزرگتر باشد. حتی اگر شما فقط لکه بینی جزئی را مشاهده کنید، بهتر است با پزشک متخصص زنان در مورد خونریزی مقاربتی خود، مشاوره کنید.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث خونریزی در نزدیکی شود. این در حالی است که بعضی از این خونریزی ‌ها بدون درمان، از بین خواهند رفت. داروهای موجود در داروخانه‌ ها و یا بهره گیری از یک روش جزئی می ‌تواند مشکلات دیگر را رفع کند. در صورت نیاز پزشک متخصص زنان می‌تواند با انجام تست و آزمایشات متفاوت در تعیین علت و درمان خونریزی رحم‌ تان، به شما کمک کند.

 تغییرات جسمی در دختران پس از اولین رابطه جنسی

ماده شیمیایی اکسی توسین که به آن هورمون عشق گفته می‌شود، بعد از خونریزی در اولین رابطه جنسی، از پاسخ‌ های ارگاسم آزاد می‌گردد، که سبب افزایش حس نزدیکی با همسر یا شریک زندگی شما می‌شود. باید گفت که با ترشح اکسی توسین، افزایش احساس اعتماد، اثر‌گذاری در تصمیم گیری فرد برای بازگویی احساسات به شریک زندگی خود و ایجاد ارتباط نزدیک تر، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

بلوغ جسمی خانم ها چیست؟ 

بلوغ جسمی به مجموع تغییرات فیزیکی و فیزیولوژی در بدن زنان گفته می‌ شود که به دنبال آن ترشح هورمون‌ های مختلف بدن یک کودک، به بدن یک فرد بزرگسال تبدیل می‌‌گردد. نشانه ‌های بلوغ جسمی دختران با تغییرات هورمونی که از طریق هیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز کنترل می‌گردند، ایجاد می‌شوند. این غدد ارتباط مستقیمی با تخمدان‌ ها دارند. باید این را دانست که سن بروز تغییرات جسمانی در دختران مختلف است.

این تغییرات با افزایش اندازه قد، افزایش اندازه وزن، تغییر فرم و شکل ظاهری سایر اندام و رشد اندام‌ های جنسی و تناسلی همراه است. رشد اندازه سینه ‌ها، تغییر حجم واژن و تغییر میزان تعریق و .. در دختران بعد از داشتن اولین تجربه جنسی، از این دسته تغییرات بوده و قابل مشاهده است. تغییراتی مانند ترشح هورمون‌ های غدد داخلی نیز در بدن دختران وجود دارد که قابل رویت نخواهند بود.

خونریزی بعد از نزديكي بدون دخول

اگر زوجین در رابطه زناشویی خود بدون دخول و فشار به واژن در صورت سالم بودن پرده بکارت، خونریزی پس از اولین رابطه جنسی مشاهده کنند، لکه بینی و خونریزی ممکن است حاصل از تخمک گذاری، مصرف بعضی ازداروها، اختلالات هورمونی، مصرف آسپرین و یا وجود کیست در رحم زن باشد. البته امکان دارد مشاهده لکه ‌های قهوه ای رنگ می‌تواند به دلیل خون باقی مونده از قاعدگی دوره قبلی شما باشد. چنانچه این لکه بینی شما را ناراحت و نگران می‌کند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با مراجعه به پزشک و مصرف دارو مشکلتان را درمان کنید.

بهترین پوزیشن برای داشتن اولین رابطه زناشویی

اگر بخواهیم بهترین پوزیشن به هنگام اولین تجربه رابطه زناشویی زوجین را برای شما بیان کنیم، باید گفت که دو نوع پوزیشن وجود دارد که احساسی بهتر و راحت ‌تر برای آنان را در ‌پی دارد.

بیشتر بخوانید
سیستوسل یا افتادگی مثانه و رکتوسل یا افتادگی رکتوم

این پوزیشن‌ها شامل:

پوزیشن مرد رو و زن زیر

در این حالت بدن زن با آرامش و راحتی بیشتری روی تخت در زیر بدن مرد قرار گرفته و زوجین می‌توانند زمان بیشتری را برای داشتن یک رابطه جنسی خوب سپری کنند. در این نوع مقاربت، زن کمترین درد و خونریزی را هنگام دخول، خواهد داشت.

پوزیشن خوابیده به پهلو

این پوزیشن به نسبت سایر پوزیشن ‌ها، امکان لمس بدنی بیشتری در حین نزدیکی برای تحریک زوجین، وجود خواهد داشت. به دلیل نحوه دخول و راحتی دسترسی مرد به اندام جنسی زن در این نوع مقاربت این پوزیشن نیز جزء بهترین پوزیشن ‌های اولین رابطه نزدیکی زن و مرد به حساب می‌آید.

سخن آخر

خونریزی پس از اولین رابطه جنسی بعد از پارگی پرده بکارت، خونریزی کم و یا زیادی به وجود می ‌آید. شما باید این نوع خون را نسبت به خون قاعدگی شناسایی کنید. به این نکته توجه کنید که خونی که برای  قاعدگی است، دارای فیبرینوژن کمتری خواهد بود، بنابراین زمان بیشتری برای لخته شدن نیاز دارد و سلول‌ های واژینال در آن فراوان است. اما در خونی که به دلیل پارگی پرده بکارت به وجود می ‌آید، خون فورا لخته می‌گردد و دارای میزان کمی سلول واژینال خواهد بود.

 

منبع:

www.healthline.com

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی