۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
مطمئن ترین راه تشخیص جنسیت جنین

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

علاقه به تعیین جنسیت  فرزندان روز به روز با پیشرفت علم در این زمینه رو به افزایش است. والدین عزیز باید بدانند که راه های تعیین جنسیت IVF، IUI، رژیم های غذایی، انتخاب زمان دقیق نزدیکی، توجه به PH واژن و البته دارو درمانی در زوجین و بررسی اسپرم می باشد.

 

تعیین جنسیت

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان، زایمان و نازایی در تهرانپارس در ادامه توضیحات بیشتری را در خصوص تعیین جنسیت در اختیارتان خواهد گذاشت.

روش های تعیین جنسیت

به طور قطع روش های تعیین جنسیتی که قوی تر هستند، قطعا هزینه برتر خواهند بود. به طبع این روش های قطعی تر خواهند بود.

رژیم هایی که به پاراکلینیک وابسته نیستند، مقرون به صرفه تر هستند. اگر چه احتمال خطا یعنی وقوع بارداری با جنین جنسیتی که هدف نیست در آن ها بیشتر می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به ادامه مقاله مراجعه نمایید.

رژم غذایی و تعیین جنسیت

علم زنان و تغذیه و ناباروری به یافته های ارزشمندی در این زمینه دست پیدا کرده اند. نکته مهم این است که بعد از انجام لقاح و مثبت شدن تست بارداری هیچ تلاشی برای تغییر یا تعیین جنسیت جنین مفهومی ندارد چون در لحظه لقاح جنسیت تعیین می شود.

در خصوص راه هایی که تا کنون برای تعیین جنسیت جنین کشف شده است می توان به سایر روش های زیر اشاره کرد.

استفاده از روش های پیشرفته کاشت جنین یا IVF برای تعیین جنسیت

در این روش به لقاح مصنوعی و در محیط آزمایشگاهی حین IVF رخ میدهد نیز جنین تشکیل می شود که روی این جنین ها تست انجام و جنسیت مشخص می شود.  سپس جنین با جنسیت مطلوب به رحم انتقال می یابد.

در این روش ها هزینه ها بسیار بالاست و احتما رخ دادن بارداری در هر سیکل حداکثر در بهترین حالت ممکن 30 درصد خواهد بود.

اما در صورت رخ داد بارداری جنسیت حتما طبق میل زوجین خواهد بود.

IUI برای تعیین جنسیت

در این روش نمونه اسپرم در آزمایشگاه بررسی می شود و با روش های آزمایشگاهی تلاش در جداسازی اسپرم های حاوی X (برای جنس دختر) و حاوی کروموزوم Y (در جنسیت پسر) می شود.

سپس اسپرم حاصله به رحم انتقال می یابد. هزینه و مداخله در این روش بسیار کم تر از IVF خواهد بود اما احتمال موفقیت بارداری در این روش 15  الی 20 درصد و احتمال موفقیت در رسیدن به جنسیت مطلوب 70 الی 80 درصد خواهد بود. پس 20 الی 30 درصد احتمال دارد که جنسیت غیر مطلوب رخ دهد.

رژیم غذایی، موعد تخمک گذاری و لقاح، PH رحم

میزان کالری رژیم غذایی، دارو های تقویتی و داروهای تقویت semen که استفاده می شود تا به جنسیت مطلوب برسیم نیز متفاوت است. در این روش که با همکاری دقیق با متخصص زنان و زایمان در تهرانپارس انجام می شود، می توان به آن دسترسی پیدا کرد. در این روش هزینه بسیار پایین است.

در طی سیکل های متمادی قابل کنترل است اما رسیدن به جنسیت مطلوب در صورت رخداد بارداری، 65  الی 70 درصد است.

این روش به خصوص برای زوجینی که برای اولین یا دومین بارداری اقدام می کنند، بسیار مطلوب است.

جالب است بدانید نقش آقایان در تعیین جنسیت جنین، نقش اساسی است. اسپرم های با تعداد بیشتر، تحرک بیشتر، درصد بالاتر مورفولوژی نرمال با حجم بیشتر احتمال فرزند پسر داشتن را افزایش می دهد.

برعکس اسپرم های با تحرک کم، درصد مورفولوژی غیر ضعیف بالا تر و کم تعداد تر، احتمال فرزند دختر را افزایش می دهد.

 

تعیین جنسیت قبل از بارداری

 

یک نکته جالب دیگر این است که با افزایش تعداد قل ها و بخصوص در دوقلو های همسان احتمال دختر بودن افزایش پیدا می کند.

 در بیمارانی که از طریق IVF  یا کاشت جنین باردار می شوند که تعیین جنسیت در آن ها انجام نشده است و با هدف نازایی تحت IVF قرار گرفته اند، احتمال فرزند دختر بیشتر است.

در مورد نازایی و ناباروری بعد از درمان، احتمال تولد فرزند دختر بیشتر است. در موارد قحطی، جنگ و اضطراب و استرس های شدید فرزند دختر بیشتر است.

 

علم زنان و تغذیه و ناباروری به یافته های ارزشمندی در این زمینه دست پیدا کرده اند. نکته مهم این است که بعد از انجام لقاح و مثبت شدن تست بارداری هیچ تلاشی برای تغییر یا تعیین جنسیت جنین مفهومی ندارد چون در لحظه لقاح جنسیت تعیین می شود.

سخن آخر 

این مطالب طی سال ها مطالعه و بررسی در جمعیت هایی که به هر علت دچار بحران های تغذیه ای یا اضطراب های شدید، جنگ ها و یا با مشکلات نازایی زیر نظر مراکز درمان ناباروری باردار شده اند به دست آمده است.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

Call Now Buttonتماس با پزشک