۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی / بیماری های زنان / بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان

تقریبا همه ی زنان در طول زندگی خود کیست تخمدان را تجربه می کنند؛ و یا به دلیل مشاهده برخی از اختلالات مربوط به قاعدگی ممکن است احتمال دهند که به آن مبتلا شده اند. بسیاری از زنان نیز هرگز متوجه نمی شوند که کیست تخمدان دارند؛ تا زمانی که در حین معاینات دیگر، پزشک متوجه وجود کیست در تخمدان ها شود. کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند، و به همین علت وضعیت های متفاوتی را برای بیماران ایجاد می کنند. برای تشخیص قطعی و درمان کیست تخمدان، لازم است به متخصص زنان و زایمان مراجعه شود. بنابراین اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم، این است که چگونه بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان را پیدا کنیم؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید…

بهترین دکتر ز نان برای درمان کیست تخمدان

توضیحی کوتاه درباره کیست تخمدان

تخمدان ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. دو تخمدان در دو طرف رحم و در قسمت پایین شکم قرار دارند. تخمدان ها تخمک و همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون تولید می کنند

کیست های تخمدان، کیسه های جامد یا پر شده از مایع هستند که در داخل یا روی تخمدان ها تشکیل می شوند. کیست به ویژه در زنان باردار یا کسانی که هنوز به سن یائسگی نرسیده اند شایع تر است. بیشتر اوقات، آنها بدون درد و بی ضرر هستند. برای بعضی ها، ممکن است هر ماه یک کیست به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی به وجود آید و خود به خود برطرف شود؛ به گونه ای که فرد اصلا متوجه آن نشود.

کیست زمانی مشکل ساز می شود که از بین نرفته و یا بزرگتر و دردناک شود. در مورد بعضی از انواع کیست تخمدان، احتمال سرطان نیز وجود دارد، اما بسیار نادر است. با بالا رفتن سن، این ریسک افزایش می یابد.

کیست‌های تخمدان مختلفی مانند کیست‌های درموئید و اندومتریوم وجود دارد، اما شایع‌ترین نوع، کیست‌های پر از مایع است که در طول چرخه قاعدگی تشکیل می‌شوند، به این کیست ها، کیست فولیکولی و کیست‌های جسم زرد گفته می شود.

چه زمانی باید برای تشخیص علائم کیست به دکتر زنان مراجعه شود؟

اغلب اوقات، کیست تخمدان هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، اگر کیست رشد کند، علائم می تواند ظاهر شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نفخ یا تورم شکم
 • حرکات روده دردناک
 • درد لگن قبل یا در طول سیکل قاعدگی
 • مقاربت دردناک
 • درد در قسمت پایین کمر یا ران
 • حساسیت سینه
 • تهوع و استفراغ

چگونه بفهمیم کیست تخمدان ترکیده است؟

علائم شدید می تواند نشان دهنده پیچ خوردگی تخمدان یا پارگی کیست باشد. 

 • درد شدید یا همراه با تیر کشیدن در لگن
 • تب
 • غش یا سرگیجه
 • تنفس سریع و پی در پی

البته این عوارض نادر هستند؛ اما در صورت عدم درمان به موقع می توانند عواقب جدی داشته باشند.

تشخیص کیست تخمدان چگونه انجام می شود؟

پزشک ممکن است کیست تخمدان را در طول معاینه معمول لگن تشخیص دهد. آنها ممکن است متوجه تورم در یکی از تخمدان های شما شوند و برای تایید وجود کیست، درخواست انجام سونوگرافی بدهند.

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از اندام های داخلی استفاده می کند. این تست تصویربرداری به تعیین اندازه، محل، شکل و ترکیب (جامد یا پر از مایع) کیست کمک می کند.

سایر ابزارهای تصویربرداری که ممکن است برای تشخیص کیست تخمدان استفاده شوند عبارتند از:

سی تی اسکن

سی تی اسکن از دستگاه تصویربرداری بدن برای ایجاد تصاویر مقطعی از اندام های داخلی استفاده می کند.

ام آر آی (MRI)

MRI از میدان های مغناطیسی برای تولید تصاویر عمیق از اندام های داخلی استفاده می کند.

از آنجایی که اکثر کیست ها پس از چند هفته یا چند ماه ناپدید می شوند، ممکن است پزشک بلافاصله برنامه درمانی را توصیه نکند.

در عوض، ممکن است آزمایش اولتراسوند را در چند هفته یا چند ماه برای بررسی وضعیت شما تکرار کنند. در موارد خاص، نیازی به نظارت بیشتر نخواهد بود، به خصوص اگر قبلاً کیست فولیکولی یا کیست جسم زرد داشته اید

اگر هیچ بهبودی در وضعیت شما وجود نداشته باشد یا اندازه کیست افزایش یابد، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین علل دیگر علائم درخواست کند.

اینها ممکن است شامل تست بارداری یا تست سطح هورمون باشد. آزمایش سطح هورمون به بررسی مسائل مرتبط با هورمون، مانند داشتن بیش از حد استروژن یا پروژسترون کمک می کند.

روش های درمان کیست تخمدان

اکثر کیست های تخمدان خوش خیم هستند و به طور طبیعی بدون درمان خود به خود از بین می روند. این کیست ها یا علائم ندارند و یا در صورت داشتن علائم، اندک و خفیف هستند. درمان های خانگی مانند گرما درمانی می تواند به کاهش علائمی که دارید کمک کند.

گفته می شود، اگر درمان لازم باشد، نوع درمان به نوع کیست بستگی دارد. برخی از کیست های بزرگتر، اندومتروم ها یا کیست های سرطانی معمولاً باید با جراحی برداشته شوند.

گزینه های جراحی عبارتند از:

لاپاراسکوپی

پزشک با ایجاد چندین برش کوچک در نزدیکی ناف و قرار دادن یک ابزار کوچک در شکم شما برای برداشتن کیست، لاپاراسکوپی کیست تخمدان را انجام می دهد.

لاپاراتومی 

در این روش، پزشک می تواند کیست را از طریق یک برش بزرگ در شکم شما با جراحی خارج کند. به این شیوه جراحی کیست تخمدان، لاپاراتومی گفته می شود. همچنین اگر پزشک نگران احتمال سرطان باشد، می تواند از کیست خارج شده، نمونه برداری یا بیوپسی انجام دهد.

عوارض خطرناک کیست تخمدان

در یک مورد نادر، پزشک ممکن است توده سرطانی تخمدان کیستیک را در طی معاینه معمول تشخیص دهد. پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از عوارض نادر کیست تخمدان است. زمانی اتفاق می‌افتد که یک کیست بزرگ باعث چرخش یا حرکت تخمدان از موقعیت اصلی خود شده و در نتیجه، خون رسانی به تخمدان قطع می شود. در صورت عدم درمان، پیچ خوردگی تخمدان می تواند باعث آسیب یا مرگ بافت تخمدان شود. کیست های پاره شده به ندرت باعث درد شدید و خونریزی داخلی می شوند. این عارضه خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان

شاید از نظر خیلی از افراد، تشخیص و درمان کیست تخمدان یک کار نسبتا ساده باشد و هر پزشک زنان، از پس انجام آن بر آید. در حالیکه در واقع، کار پیچیده تر از این است! بسیاری از اختلالات و بیماری های مربوط به زنان، دارای نشانه ها و علائم مشابه هستند. بنابراین بررسی و معاینه دقیق و حساب شده و انجام آزمایشات و تصویربرداری های کاربردی و لازم از اولین و مهمترین ملزومات پروسه تشخیص و درمان بیماری های زنان است.

به طور کلی بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • دارای دانش، مهارت و سابقه فعالیت کافی و درخشان در حوزه درمان بیماری های زنان
 • سابقه درمان های جراحی و غیر جراحی موفق
 • اخلاق خوب و برخورد مناسب با بیماران
 • رازداری و صداقت در رابطه با بیمار
 • تشخیص درست و دقیق علت بیماری ها و مشکلات
 • در پیش گرفتن بهترین و مناسب ترین پروسه درمان برای بیمار بدون در نظر گرفتن منافع مالی
 • استفاده از ابزار و تجهیزات معتبر تشخیصی، درمانی و جراحی

دکتر سیده فاطمه سیدی جراح و متخصص زنان و زایمان، با سابقه سالها فعالیت تخصصی در حوزه درمان بیماری های زنان به عنوان یکی از بهترین متخصصین زنان برای درمان کیست تخمدان با انجام تشخیص دقیق و درمان موثر، سلامتی را به بیماران بی شماری بازگردانده اند. در صورتی که در مورد خود احتمال وجوود کیست تخمدان یا هرگونه اختلال دیگری را میدهید، توصیه می شود هرچه زودتر برای معاینات بالینی و انجام آزمایشات لازم، اقدام کنید. برای دریافت نوبت مراجعه حضوری به مطب دکتر فاطمه سیدی، از طریق شماره های درج شده در وبسایت با مطب تماس بگیرید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نامتقارن بودن لبه های واژن و علت آن

نامتقارن بودن لبه های واژن و علت آن

نامتقارن بودن لبه های واژن در برخی بانوان وجود دارد که اعتماد به نفس این افراد را به دلیل برهم ریختگی ظاهری از بین می‌برد. اکثر بانوان که متوجه عدم تقارن لبه های واژن خود...

کشیدن بخیه لابیاپلاستی و زمان مناسب آن

کشیدن بخیه لابیاپلاستی و زمان مناسب آن

کشیدن بخیه لابیاپلاستی یکی از مراحل اصلی و حیاتی بعد از این جراحی است. بخیه‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبود و تغییر شکل لابیاها دارند. بخیه‌ها که توسط جراح قابلیت کشیدن و...

عوارض سفید کردن واژن و راه های کاهش آن

عوارض سفید کردن واژن و راه های کاهش آن

عوارض سفید کردن واژن می‌تواند شامل مشکلات متعددی باشد که ممکن است در برخی از موارد به شدت اذیت کننده و غیر قابل تحمل باشد، اما شایع نیست. برخی از عوارض متداول شامل عفونت‌های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 16 =

تماس با دکتر فاطمه سیدی