۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » اختلال جنسی چيست؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

اختلال جنسی چيست؟

اختلال در عملکرد جنسی وقتی رخ می دهد که مشکلی وجود داشته باشد كه مانع از میل و لذت بردن از فعالیت های جنسی شود. اين اختلال در هر زماني ممکن است اتفاق بیفتد و زنان و مردان در هر سنی اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنند، هرچند که با افزایش سن احتمال وقوع اين مشكلات افزایش می یابد. در ادامه دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان و زایمان در خصوص عوامل بروز اختلال جنسی نکانی را بیان خواهند کرد.

استرس یکی از عمده ترين دلایل اصلی اختلال عملکرد جنسی است.
دلایل دیگر اختلالات جنسي عبارت اند از:
– آسیب جنسی
– مسائل روانشناختی
– دیابت
– بیماری قلبی
– مصرف مواد مخدر و الکل
– مصرف برخي داروهای خاص
– و يا ساير مشكلات پزشكي

اختلال جنسی چیست

چه زمانی مشكلات جنسي نوعی اختلال محسوب مي شود؟

چهار دسته اختلالات جنسی وجود دارد. طبیعی است که همه اين اختلالات در زندگي جنسی همه افراد در بعضی شرايط و زمان ها رخ دهد اما هنگامی كه هركدام از اين موارد به مشكلی مزمن تبديل شود و زندگي جنسی فرد را تحت تاثير قرار دهد، می توان گفت كه پای يك اختلال جنسی در ميان است.
رايج ترين اختلالات جنسی به شرح زير است:
– اختلال در تمایل زمانی است که فرد به طور مداوم به روابط جنسی علاقه زیادی ندارد. – اختلال برانگیختگی بدان معنی است که فرد از نظر عاطفی روحیه لازم و كافي براي برقراری رابطه جنسی را دارد اما از نظر بدنی و جسمی دچار ضعف و عملكرد نامناسب است.
– اختلال ارگاسم به این معنی است که فرد از نظر احساسی نرمال است و نسبت به رابطه جنسی حس خوبی دارد اما به همگام رسيدن به ارگاسم و نقطه اوج ناتوان و نا اميد می شود.
– اختلال درد شامل درد در حین مقاربت است كه در بانوان رايج است

پایین آمدن میل جنسی

در مردان سطح پایین تستوسترون می تواند باعث از بین رفتن میل جنسی شود. همچنين در زنان موارد زیر می تواند تمایل جنسی را تحت تأثیر قرار دهد:
– كم بودن سطح استروژن
– سطح تستوسترون پایین
– تغییرات هورمونی پس از زایمان و شیر دادن
– یائسگی
– فشار خون بالا
– دیابت
– مصرف داروهای خاص
– مشکلات عاطفی در رابطه
– مهارهای جنسی
– فشار
– خستگی
– ترس از بارداری

اختلال عملکرد جنسی در مردان

در اين قسمت به مهمترين اختلالات جنسی در مردان پرداخته می شود؛

اختلال نعوظ (ED)
اختلال نعوظ زمانی اتفاق می افتد که یک مرد نتواند به نعوظ مناسب برای مقاربت برسد.
این مشكل می تواند به دلیل موارد زير باشد:
– وجود مشکل و اختلال در جریان خون
– وجود یک اختلال عصبی
– وارد آمدن هرگونه آسیب و صدمه به آلت تناسلی مرد
– مشکلات روانی مانند استرس یا افسردگی
– مسائل مربوط به روابط عاطفی و زناشويی
– مصرف برخي داروها
– همچنين خود اختلال نعوظ می تواند موجب استرس و نگراني در فرد و در نتيجه ادامه پيدا كردن اختلال شود

اختلالات انزال

انزال زودرس به وضعيتي گفته می شود كه فرد قبل یا بلافاصله پس از دخول به انزال می رسد. این پديده غالباً نتیجه اضطراب و استرس عملکردی است. همچنین می تواند به این دلیل باشد:
– سایر عوامل استرس زا
– مهارهای جنسی
– آسیب عصبی
– آسیب نخاعی
– مصرف برخی داروهای خاص

در حالي كه برخی از افراد از انزال زودهنگام رنج می برند برخی دیگر به طور كلی در انجام انزال ناتوان هستند. به این ترتیب كه برخی از مردان به ویژه آنهایی که نوروپاتی دیابتی دارند انزال رتروگراد را تجربه می کنند. در این وضعیت مایع منی در حین ارگاسم به جای خارج شدن از آلت تناسلی وارد مثانه می شود. اگرچه این مسئله باعث بروز مشکلات اساسی پزشکی نمی شود اما می تواند باروری را مختل کند. در صورت وجود چنین عارضه ای باید به پزشک مراجعه شود.

بیشتر بخوانید
بارداری خارج از رحم

اختلال جنسی چیست

اختلال عملكرد جنسی در زنان

رایج ترین اختلالات عملكرد جنسی در زنان به شرح زیر است؛

احساس درد و ناراحتی

عوامل بسیاری وجود دارد كه می توانند باعث احساس درد در حین فعالیت جنسی شوند. عدم آمادگی فرد به لحاظر احساسی و عاطفی و در نتیجه فشار بر روی عضلات واژن باعث ایجاد درد می شود. همچنین اسپاسم عضلانی واژینال یا واژینالیسم نیز می تواند باعث احساس درد به هنگام مقاربت شود. این مشكل می تواند علائم بیماری های عصبی، مجاری ادراری و یا روده باشد.
همچنین تجربه تغییرات هورمونی و یائسگی هم می توانند مقاربت را دردناك کنند. به این ترتیب كه افت سطح استروژن منجر به نازک شدن پوست در ناحیه دستگاه تناسلی و لب واژن و بروز درد می شود.

مشكل داشتن در ارگاسم

مسائلی همچون استرس و خستگی دشمنان ارگاسم هستند. همچنین كاهش شدت رابطه جنسی و یا تغییرات هورمونی نیز می توانند منجر به عزم ارگاسم در بانوان شود. به طور كلی براساس تحقیقات علمی به عمل آمده میزان ارگاسم در بانوان قابل اندازه گیری و با مشاهده نیست، بنابراین نكته ای كه اهمیت بیشتری دارد این است كه فرد به لحاظ روحی و عاطفی از رابطه جنسی خود احساس خشنودی داشته باشد، چراكه اگر فرد از زندگی جنسی خود راضی باشد اما در عین حال به ارگاسم نیز نرسد نیاز به مراجعه به پزشك و درمان نیست.

چه زمانی به پزشك مراجعه كنیم؟

وقتی كه مشکلات جنسی ادامه پیدا كند منجر می شود كه هر دو طرف رابطه احساس اضطراب و ناراحتی كنند و از آنجایی كه اگر این مسائل و اختلالات جنسی به موقع درمان نشوند می توانند روند صعودی داشته باشند و به مرور زمان افزایش پیدا كنند و زندگب عاطفی و جنسی شما را تحت تاثیر قرار دهند.
بنابراین اگر وضعیت بهبود نیابد وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. شما به هنگام معاینه باید تاریخچه ای كامل از سوابق پزشکی و همچنین داروهای نسخه دار و بدون نسخه كه مصرف كرده اید را در اختیار پزشك مربوطه قرار دهید. در روند معاینه ممكن است لازم باشد برخی آزمایش ها انجام شود.

درمان اختلالات جنسی

از آنجایی كه اختلالات جنسی می تواند ناشی از مشكلات روحی و روانی و یا جسمی باشد، ممكن است درمان برای برطرف كردن مشكلات روانی و یا جسمی صورت بگیرد.

درمان علل جسمی

در این مواقع اختلال به علتی خاص در بدن بستگی دارد. بنابراین بعضی اوقات درمان یک بیماری پزشکی خاص و یا مصرف بدخی داروها وضعیت را بهبود می بخشد.
همچنین گفتنی است درمان اختلال نعوظ در سال های اخیر پیشرفت بسیاری داشته است. بسیاری از مردان با استفاده از داروهای تجویزی مانند ویاگرا نتایج مثبتی را مشاهده كرده اند. سایر روش های درمانی می تواند شامل جایگزینی آلت تناسلی و یا جراحی باشد.
همینطور در بانوان استفاده از روغن، ژل، کرم و یا هورمون درمانی می تواند مشکل خشکی واژن و درد و عدم ارگاسم ناشی از آن را برطرف کند.

اختلال در عملکرد جنسی وقتی رخ می دهد که مشکلی وجود داشته باشد كه مانع از میل و لذت بردن از فعالیت های جنسی شود. اين اختلال در هر زماني ممکن است اتفاق بیفتد و زنان و مردان در هر سنی اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنند، هرچند که با افزایش سن احتمال وقوع اين مشكلات افزایش می یابد.

درمان علل روانشناختی

زمانی كه اختلال جنسی ناشی از علل روانی باشد مشاوره روانشناختی می تواند به بهبود این امر کمک کند. یک درمانگر می تواند نحوه مقابله با استرس و اضطراب را به شما یاد دهد. همچنین مشاوره مشترک با شریک زندگی نیز می تواند موجب بهبود ارتباط و افزایش صمیمیت شود.
بعضی اوقات پشتیبانی و آموزش در مورد رفتارهای جنسی همه آن چیزی است که شما نیاز دارید. گفتنی است برای اختلالات جنسی شدید جلسات روان درمانی لازم است.

بیشتر بخوانید
نشانه های به وجود آمدن عفونت واژن

نتیجه گیری

چنانچه می دانید روابط جنسی تاثیر به سزایی در كیفیت زندگی عاطفی و زناشویی افراد دارند و چنانچه این روابط دچار اختلال و مشكل شوند و به موقع درمان نشوند می توانند باعث از هم پاچیدگی زندگی زوجین شوند. بنابراین مراجعه به موقع به پزشك و روانشناس از اهمیت زیادی برخوردار است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 9 =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی