۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » آنچه باید درباره ناباروری بدانیم!
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آنچه باید درباره ناباروری بدانیم!

نازایی زمانی که زوجین بعد از یک سال از داشتن رابطه جنسی بدون پیشگیری از بارداری موفق به بارداری نشوند، ناباروری یا نازایی اطلاق می شود. شیوع نازایی حدود 10 الی 15 درصد برآورد می شود.

ناباروری در واقع علت های متفاوتی دارد که 40 درصد از نازایی ها با منشا خانم ها ، 40 درصد با منشا مردان رخ می دهد و 20 درصد با درصد مشترک می باشد. نازایی در زنان بسیار وسیع است و دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان و نازایی در تهرانپارس در خصوص هر یک از مواردعلت های نازایی و ناباروری و روش های درمانی آن ها صحبت خواهند کرد.

ناباروری در زنان

علل ناباروری در زنان به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

هیپوتالاموس یا هیپوفیز

در سیکل تحریک تخمک گذاری ، فرمان  تخمک گذاری از هیپوتالاموس و سپس هیپوفیز صادر می شود و به تخمدان ها می رسد. تخمدان های سالم در هر سیکل یک ماهه، با تغییرات هورمونی یک تخمک آزاد می کنند. اختلال در این محور هر یک از این مراحل باعاث نازایی می شود. احتمال ترشح هورمون از هیپوتالاموس یا هیپوفیز ناشایع است و علل مختلفی دارد.

ناباروری

نارسایی زود رس تخمدان (Premature ovarian failure)

در این دسته ، تخمدان ها متناسب یا غیز متناسب با سن، ذخیره خود را از دست داده اند و تخمکی برای آزاد کردن ندارند یا ذخیره بسیار کم و ضعیف شده است. این نارسایی از طریق آزمایش و سونوگرافی قابل تشخیص است و متاسفانه پاسخ به درمان در آن ضعیف است. متخصص زنان و زایمان در تهرانپارس، با تشخیص این مشکل، برنامه های درمانی پیچیده ای را برای درمان نازایی هر چه سریع تر شروع می کند و به کار می برد. IVF یکی از روش های درمانی است که در این برنامه قرار دارد و حتی استفاده از تخمک اهدایی با توجه به شدت مشکل و وضعیت زوجین، جز گزینه های درمان خواهد بود.

تخمدان های پلی کیستیک (PCO)

تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان دسته بزرگی از نازایی ها را شامل می شود و بیماران عزیز اغلب با نام آن آشنا هستند.بر خلاف دسته قبلی، تخمدان ها بزرگ هستند، تعداد فولیکول های ریز در هر دو تخمدان زیاد است اما متاسفانه تخمدان ها از نظر عملکردی تنبل هستند و تخمک گذاری ماهیانه انجام نمی شود. اغلب با چاقی، هیرسوتیسم (رشد موهای زائد)، عدم تحمل گلوکز، نمای ویژه در سونوگرافی، پریود های نامنظم و با فاصله همراه هستند.

در این دسته بزرگ از بیماران، کاهش وزن و اصلاح سبک زندگی از اولین و مهمترین توصیه های متخصص زنان و زایمان برای درمان خواهد بود. همچنین دارو های متعددی با هدف اولا اصلاح تخمک گذاری و ثانیا درمان نازایی تجویز خواهد شد.

قابل توجه این که بیماران حتی بدون هدف باروری، حتما باید برای جلوگیری از عوارض قلبی و عروقی تحت درمان قرار گیرند.

نکته مهم اینکه وضعیت PCOS اغلب قابل کنترل است نه قابل درمان. خوشبختانه احتمال دستیابی به بارداری موفق در بیماران با پیگیری مناسب، بالاست.

درمان تخمدان پلی کیستیک

افراد در زمان مراجعه به متخصص زنان سوالات متعددی را در خصوص روند درمان مانند مصرف دارو ها و یا استفاده از آمپول ها را می پرسند.دکتر سیده فاطمه سیدی در خصوص درمان این بیماری در ادامه توضیح خواهند داد.

کیست های پلی کیستیک در واقع با دارو درمانی و جراحی قابل درمان نیست. بلکه این کیست ها دائمی هستند و هدف متخصص زنان از درمان PCO مرتب کردن سیکل های قاعدگی و در ادامه ترشح هورمون ها و دومین علت درمان ناباروری است.

بیشتر بخوانید
آیا از تمامی روش های پیشگیری از بارداری اطلاع دارید؟

بعد از اتمام دوره درمان انتظار از بین رفتن این کیست ها را نباید داشت و باید زیر نظر متخصص زنان و زایمان چک آپ های دوره ای را انجام داد.
خوب است بدانید که در درمان PCO اولین قدم برای درمان، مصرف دارو های هورمونی نیست. بلکه کاهش وزن گاهی 5 الی 10 درصدی می تواند سیکل های قاعدگی را کاملا مرتب کند و از تجویز دارو به بیمار خودداری شود.

با این حال گاهی در درجه دوم مصرف برخی از دارو های متداول این بیماری، می تواند سیکل های قاعدگی را مرتب نماید. زیرا مصرف هورمون ها در درجه سوم درمان قرار می گیرند. زیرا مصرف دارو های هورمونی عوارضی را به دنبال خواهد داشت.

انسداد لوله های فالوپ

در اثر چسبندگی، جراحی های شکمی ، بارداری های خارج رحمی یا مشکلات مادر زادی از علل نازایی در زنان است که با HSG قابل تشخیص است.

علل ژنتیکی نازایی 

علت ژنتیکی در سطوح مختلف می تواند عامل نازایی باشد. همیشه توسط متخصص زنان و زایمان خوب، در بررسی های نازایی این عامل در نظر گرفته می شود.

درمان ناباروری

نازایی در مردان

نازایی در مردان اغلب با توجه به تعداد و آزمایش اسپرم (semen analysis) و یا حین معاینه توسط متخصص اورولوژیست از نظر واریکوسل، یا تستیس نزول نکرده، یا شرح حال دقیق از نظر دارو درمانی، سابقه رادیوتراپی یا شیمی درمانی یا شغل هایی که با دمای بالا و مواجهه شغلی با مواد اسپرموسیتیک تشخیص داده می شود. همچنین با همکاری متخصص زنان و اورولوژیست این عارضه قابل درمان است.

PCO LIKE چیست؟

PCO LIKE یعنی در سونوگرافی نمایی شبیه به تخمدان پلی کیستیک مشاهده شود. در 20 درصد از افراد این علائم دیده می شود ولی به تخمدان پلی کیستیک مبتلا نیستند، ناباروری هم نخواهند داشت و درمان نیازی نخواهند داشت.

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان در تهرانپارس در خصوص تخمدان پلی کیستیک این نکته را بیان می کنند که همیشه این عارضه باعث ناباروری نمی شود.
گاهی در فردی که مجرد می باشد و تمامی علائم تخمدان پلی کیستیک، نا منظمی پریود و سایر موارد را دارند، نیز باید درمان شروع شود. زیرا عوارض قلبی عروقی و استخوانی که برای فرد ممکن است ایجاد نماید ، مشکل زا خواهد بود.

زیرا در PCO با این که فرد دارای تخمدان های حجیم و بزرگی است، اما از نظر Function و عملکردی این تخمدان ها تنبل و ناتوان هستند و نمی توانند تخمک گذاری های ماهانه را انجام دهند و هر چند ماه یک بار توانایی انجام این کار را دارند.

ناباروری در واقع علت های متفاوتی دارد که 40 درصد از نازایی ها با منشا خانم ها، 40 درصد با منشا مردان رخ می دهد و 20 درصد با درصد مشترک می باشد.

UN KNOWN یا نازایی بدون علت ناشناخته 

دسته قابل توجهی از بیماران را شامل می شود که در این دسته تست ها، بررسی ها و همه نکات نرمال است اما علی رغم این موضوع، بارداری اتفاق نمی افتد. در این دسته هم درمان باید قدم به قدم انجام شود تا به بارداری موفق دست پیدا کنیم.

نتیجه گیری

در تمام این گروه های مختلف ناباروری عامل سن، عامل بسیار مهم و تعیین کننده برای نتایج درمان است. دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان و زایمان در تهرانپارس به خانم های عزیز توصیه می کنند که بارداری را به علل گوناگون به تاخیر نیندازیم چون قبل از اقدام به بارداری کسی از وضعیت باروری خود آگاه نیست.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

بیشتر بخوانید
نشانه های به وجود آمدن عفونت واژن

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی