۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » علت گره خوردن بند ناف
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علت گره خوردن بند ناف

گره در بند ناف که گره حقیقی بند ناف نیز نامیده می شود،  بیماری است که می تواند در اثر سطح بالای مایع آمنیوتیک در رحم ایجاد شود. همچنین ممکن است در زمان فعالیت جنین در رحم به طور سهوی گره بخورد. در حالی که در اکثر موارد، در دوران تولد هیچ عارضه ای برای نوزاد رخ نمی دهد ولی در برخی از موارد خطرناک بوده و عوارضی را به دنبال دارد. دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان در تهرانپارس در این مقاله در خصوص تمامی نگرانی ها و سوالاتی که ممکن است به دلیل گره خوردن بند ناف پرداخته و در خصوص علائم و روش های درمان آن صحبت خواهند کرد.

علت گره خوردن بند ناف

علت گره خوردن بند ناف

گره حقیقی یا واقعی بند ناف چیست؟

بند ناف شریانی ایست که مادر و جنین را به یکدیگر متصل می کند که باعث انتقال خون سرشار از اکسیژن و مواد مغذی از مادر به جنین می شود. شباهت زیادی بین بند ناف و شریان خونی وجود دارد با این حال بند ناف از ماده ای ژله مانند به نام Wharton محافظت می شود. زمانی که در بند نام گره ای ایجاد می شود، به عنوان بیماری شناخته شده و به نام های گره بند ناف و گره جفت نیز شناخته می شود.

گره کاذب بند ناف چیست؟

گره کاذب بند ناف نیز وجود دارد که متخصص زنان در تهرانپارس، در زمان بررسی وضعیت زنان باردار در هنگام زایمان اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

تفاوت گره حقیقی و گره کاذب

گره کاذب فقط در زمان جمع شدن ژل وارتون  ایجاد می شود که شبیه به گره واقعی می باشد. گره کاذب هرگز جنین را به خطر نمی اندازد ولی گره واقعی ممکن است برای جنین خطرآفرین باشد.

گره واقعی در چند درصد مادران اتفاق می افتد؟

یکی از علت هایی که از مادر خواسته می شود تا سونوگرافی را به طور منظم انجام دهد همین امر است. گره خوردن بند ناف به طور غیر قابل باوری در دوران بارداری شایع است. از هر 100 بارداری یک مورد بیماری گره خوردگی بند ناف رخ می دهد.

با این حال میزان مرگ و میر ناشی از گره واقعی بند ناف کم می باشد. در هر 2000 زایمان فقط یک عارضه رخ می دهد.

در دو قلو هایی که دارای کیسه آمنیوتیک مشترک هستند، به دلیل وجود دو بند ناف احتمال گره خوردن بند ناف وجود دارد.

علل گره خوردن واقعی در بند ناف

در اینجا چند عامل وجود دارد که می تواند باعث ایجاد گره در بند ناف شود که توسط دکتر سیده فاطمه سیدی در ادامه بیان شده است و عبارتند از:

 • افزایش فعالیت جنین در رحم احتمال گرفتار شدن جنین را در بند ناف افزایش می دهد.
 • بند ناف های بلند می توانند به دور جنین بپیچند و گره تشکیل دهند.
 • نوزادان نسبتاً كوچك احتمال ابتلا به بند ناف را دارند.
 • زیاد بودن مایع آمنیوتیک موجود در کیسه باعث حرکت زیاد جنین می شود ، که می تواند منجر به گره خوردن بند ناف شود.

علائم گره واقعی در بند ناف

کاهش فعالیت جنین پس از هفته  37 بارداری ممکن است با گره خوردن بند ناف همراه باشد. هنگامی که گردش خون به خطر بیفتد ، فعالیت جنین کند می شود. میزان کاهش گردش خون و فعالیت جنین، بستگی به این دارد که گره چقدر محکم است. متخصص زنان در تهرانپارس برای تایید این عارضه از سونوگرفی استفاده می کند.

بیشتر بخوانید
مراقبت های لازم پس از زایمان سزارین و طبیعی

راه های تشخیص گره خوردن بند ناف

سونوگرافی

از اسکن های اولتراسوند (سونوگرافی) برای تشخیص و ارزیابی میزان گره استفاده می شود. ضربان غیر طبیعی یا کاهش ضربان قلب جنین همچنین در طول سونوگرافی قابل تشخیص است که می تواند به دلیل گره باشد.

سونوگرافی Color Doppler Color

سونوگرافی داپلر رنگی می تواند برای بررسی مشکلات جریان خون به جنین در رحم مورد استفاده قرار گیرد.

تشخیص گره های واقعی دشوار است. دلیل این است که در هر دوره سه ماهه شکل می گیرند و در هنگام اسکن ، طول کلی بند ناف به طور معمول دیده نمی شود.

 • علل گره خوردن بند ناف
 • باداری در سنین بالا
 • بارداری های متعدد با دوقلو ، سه قلو و غیره
 • بند ناف طولانی
 • بیش از حد بودن مایعات آمنیوتیک
 • کم خونی
 • دیابت بارداری

علت گره خوردن بند ناف

درمان گره واقعی در بند ناف

متأسفانه هیچ درمانی برای یک گره واقعی در بند ناف وجود ندارد. با این حال ، روش هایی وجود دارد که متخصص زنان در تهرانپارس می توانند زایمان شما را انجام دهند تا آسیب به جنین جلوگیری شود. این موارد معمولاً وقتی پزشک تشخیص داده است که یک گره واقعی در بند ناف است، توسط متخصص انجام شود.

 • مراقب رشد جنین خود در رحم باشید.
 • اگر گره تشخیص داده شده محکم باشد ، متخصص زنان و زایمان در تهران پارس، زایمان سزارین را پیشنهاد می کند تا در حین زایمان احتمال سفت شدن گره را حتی  کاهش دهد.
 • این اقدامات بسته به میزان گره متفاوت است. اما ، مواردی وجود دارد که شرایط ممکن است منجر به عوارض پزشکی شود.

عوارض ناشی از گره واقعی در بند ناف

در ادامه برخی از عوارض وجود دارد که ممکن است هنگام تولد نوزاد با یک گره واقعی در بند ناف رخ دهد:

 • تغییرات منفی در ضربان قلب جنین.
 • ضربه مغزی.

گره در بند ناف که گره حقیقی بند ناف نیز نامیده می شود،  بیماری است که می تواند در اثر سطح بالای مایع آمنیوتیک در رحم ایجاد شود. همچنین ممکن است در زمان فعالیت جنین در رحم به طور سهوی گره بخورد.

پیشگیری از ابتلا به گره واقعی در بند ناف

مطالعات نشان داده اند كه تشخيص تشكيل گره، حتي با سونوگرافي دشوار است. دلیل این امر این است که گره ها هیچ الگوی مشخصی ندارند. با این حال ، پریشانی ناگهانی در جنین به دلیل کمبود اکسیژن و مواد مغذی مناسب می تواند نشانگر وجود گره واقعی باشد. برای شناسایی این تغییرات ناگهانی می توان یکی از موارد زیر را انجام داد.

سخن آخر

تشکیل یک گره واقعی در بند ناف یک پدیده خطرناک است زیرا می تواند منجر به انسداد اکسیژن و مواد مغذی شود. علیرغم پیشرفت های پزشکی مدرن ، متخصصان پزشکی هنوز راهی برای درمان این بیماری پیدا نکرده اند. خوشبختانه ، شکل گیری گره واقعی امری نادر است و پزشکان دارای سیستم های معتبری برای اطمینان از زنده ماندن نوزاد در هنگام زایمان هستند.

https://parenting.firstcry.com/articles/true-knot-of-umbilical-cord-causes-risks-and-treatment/

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی