۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی / بیماری های زنان / علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

آیا علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان باهم متفاوت است؟

همانطور که میدانید زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های عفونی است که از راه رابطه جنسی منتقل می شود. متخصصین این گونه بیان می کنند که تمامی افرادی که دارای رابطه جنسی هستند، ممکن است یک بار این بیماری را در زندگی خود به نحوی تجربه نمایند. زگیل تناسلی و یا همان HPV باعث ایجاد زگیل های آلوده در ناحیه تناسلی می شود…

عملکرد زگیل تناسلی در زنان و مردان چگونه است؟

زگیل تناسلی بر بافت های مرطوب ناحیه تناسلی اثر گذاشته و می تواند باعث ایجاد برجستگی های درشت و ریز شود. که این برجستگی ها به رنگ گوشت می باشد و می تواند از تعداد کمی تا شبیه به گل کلم مشاهده شوند. با این حال در بسیاری از بیماران، زگیل های مشاهده شده بسیار کوچک و کم بوده و در مراحل اولیه بیماری مشاهده شده است. با این حال فقط برخی از ویروس های HPV می تواند باعث ایجاد این برجستگی ها شود و برخی دیگر سبب ابتلای فرد به سرطان می شود. در زنان خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، واژن و مقعد و در مردان خطر سرطان آلت تناسلی و مقعد وجود دارد. واکسیناسینون می تواند تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری های شدید و خطرناک و زگیل تناسلی جلوگیری نماید.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

معمولا زمانی افراد به وجود زگیل تناسلی پی می برند که علائم و نشانه های ظاهری را مشاهده کنند. در واقع در صورتی که زگیل تناسلی زنان در بخش های خارجی اندام تناسلی ایجاد شود با نشانه هایی همراه است که در ادامه شرح داده خواهد شد. با این وجود در صورتی این زائده های ناراحت کننده در نواحی داخلی دستگاه تناسلی (درون واژن یا دهانه رحم) ایجاد شود با علائم خاصی همراه نیست؛ در چنین شرایطی تشخیص این بیماری چندان ساده نیست و به بررسی و معاینات جدی پزشکی نیاز دارد. به طور کلی می توان گفت که تشخیص زگیل تناسلی در مردان آسان تر از تشخیص این بیماری در مردان است.

  • وجود زائده های برجسته، سفت و توپر گوشتی شکل در اطراف اندام تناسلی زنان و مردان؛ این زائده ها ممکن است به صورت زگیل های ریز و پراکنده بوده و یا به صورت خوشه ای، متمکرز و بزرگ در یک نقطه تشکیل شوند.
  • رنگ زائده های برآمده روی پوست در نواحی تناسلی معمولا به رنگ پوست فرد بوده ولی ممکن است گاها روشن تر و یا تیره تر از رنگ پوست باشد.
  • زگیل تناسلی تنها به اندام تناسلی محدود نمی شود و برای افرادی که رابطه دهانی برقرار می کنند، این زائده ها در اطراف دهان، لب ها و گلو نیز تشکیل می شود.
  • در صورت تشکیل زگیل بر روی پوست، خارش و سوزش در محل زگیل ها فرد را آزار می دهد.
  • در صورتی که زگیل تناسلی در داخل و مجاری ادراری تشکیل شود ممکن است سبب ایجاد خونریزی، بروز درد و ناراحتی و حتی انسداد مجاری ادراری شود.

زگیل تناسلی می تواند بسیار کوچک بوده و در زیر پوست رشد نماید و قابل مشاهده نباشد. اما این شرایط بسیار نادر است. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، میزان و تعداد این زگیل ها بیشتر خواهد بود. بهتر است در زمان مشاهده اولین علائم این بیماری به بهترین متخصص زنان در تهرانپارس مراجعه نمایید.

ویروس HPV باعث بروز زگیل در اندام تناسلی می شود. بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شناخته شده است که تاثیر منفی بر روی دستگاه تناسلی می گذارد.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

در صورتی که با مشاهده علائم ذکر شده و یا جهت انجام چکاپ روتین به پزشک متخصص زنان مراجعه کردید، در ابتدا معاینه روتین انجام می شود تا پزشک از نظر ظاهری وضعیت اندام های تناسلی را بررسی کند. اگر علائم ظاهری ذکر شده در بخش های خارجی دستگاه تناسلی مشاهده نشد و بیمار همچنان به وجود زگیل تناسلی مشکوک باشد، پزشک با استفاده از دستگاه های مخصوص داخل اندام های تناسلی را نیز بررسی می کند؛ علت این امر این است که گاها این زگیل ها در نواحی داخلی مانند دهانه رحم رشد کند. جهت بررسی های جدی تر و دقیق تر در راستای ابتلای بیمار به زگیل تناسلی و یا سایر بیماری های عفونی ناشی از ویروس HPV پزشک انجام آزمایش خون و تست پاپ اسمیر را تجویز می کند.

راه های انتقال زگیل تناسلی

شکل انتقال زگیل تناسلی بین زنان و مردان تفاوتی نداشته و در واقع هرگونه تماس پوستی در ناحیه هایی که زگیل وجود دارد، باعث آلوده شدن به ویروس آن خواهد شد.طبق بررسی های انجام شده، بیشترین افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند، دارای رابطه جنسی با فردی بوده اند که به این ویروس مبتلا بوده است. راه های ابتلا به این بیماری عبارتند از :

  • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده
  • تماس پوستی با فرد آلوده به ویروس
  • داشتن بیماری های عفونی در ناحیه تناسلی
  • داشتن رابطه جنسی با همسری که از رابطه های قبلی آن اطلاعی ندارید.
  • به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن با HIV و یا پیوند اعضا

زگیل تناسلی در دختران مجرد (باکره)

شاید برای بسیاری از افرارد این سوال مطرح شود که آیا ممکن است دختران باکره هم به زگیل تناسلی مبتلا شوند؛ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر دختران مجرد هم برخی از رفتارهای نادرست جنسی همانند روابط جنسی مقعدی، روابط جنسی دهانی بدون کاندوم و داشتن شرکای جنسی متعدد می تواند منجر به ابتلا به زگیل تناسلی در دختران باکره شود.

عوارض ابتلا به زگیل تناسلی در زنان

عوارض  ابتلا به عفونت (زگیل تناسلی)HPV  می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان دهانه رحم

طبق بررسی های انجام شده، سرطان دهانه رحم با بیماری زگیل تناسلی مرتبط است. سرطان هایی مانند سرطان ولو، مقعد، آلت تناسلی ، دهان و گلو از دیگر عوارض ابتلا به عفونت HPV دستگاه تناسلی است.

با این حال گفتن این نکته مهم است که ابتلا به ویروس HPV همیشه باعث ابتلای فرد به سرطان نمی شود. اما این نکته را باید خانم های عزیز بدانند که تست پاپ اسمیر به همین دلیل بسیار مهم است و همیشه توصیه می شود. مخصوصا برای خانم هایی که به هر یک از انواع این ویروس مبتلا بوده اند.

مشکلات دوران بارداری

در موارد نادری زگیل های تناسلی بزرگ شده و رشد می کنند. با این حال زگیل هایی که در دیواره واژن رشد کرده اند ممکن است عوارضی مانند جلوگیری از کشش بافت واژن در زمان زایمان را به همراه داشته باشد. برخی از این زگیل ها ممکن است به دلیل کشش دچار خونریزی شوند. مادرانی که به زگیل در اندام تناسلی مبتلا هستند، می توانند زایمان طبیعی داشته باشند و صرفا مادران مبتلا به تبخال تناسلی فعال باید زایمان سزارین انجام دهند.

سوالات متداول

سخن آخر

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و تمامی اقدامات لازم جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری های جنسی مانند تزریق واکسن گارداسیل و یا تست های روتین مانند تست پاپ اسیمر را جدی گرفته و طبق درخواست پزشک انجام دهید. را انجام دهید. همچنین در صورتی که هر زمانی علائمی را مشاهده نمودید که مبنی بر وجود زگیل تناسلی است حتما در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید تا به سرعت درمان شود.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نامتقارن بودن لبه های واژن و علت آن

نامتقارن بودن لبه های واژن و علت آن

نامتقارن بودن لبه های واژن در برخی بانوان وجود دارد که اعتماد به نفس این افراد را به دلیل برهم ریختگی ظاهری از بین می‌برد. اکثر بانوان که متوجه عدم تقارن لبه های واژن خود...

کشیدن بخیه لابیاپلاستی و زمان مناسب آن

کشیدن بخیه لابیاپلاستی و زمان مناسب آن

کشیدن بخیه لابیاپلاستی یکی از مراحل اصلی و حیاتی بعد از این جراحی است. بخیه‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبود و تغییر شکل لابیاها دارند. بخیه‌ها که توسط جراح قابلیت کشیدن و...

عوارض سفید کردن واژن و راه های کاهش آن

عوارض سفید کردن واژن و راه های کاهش آن

عوارض سفید کردن واژن می‌تواند شامل مشکلات متعددی باشد که ممکن است در برخی از موارد به شدت اذیت کننده و غیر قابل تحمل باشد، اما شایع نیست. برخی از عوارض متداول شامل عفونت‌های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سیزده =

تماس با دکتر فاطمه سیدی