۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی / بارداری و زایمان / بی بی چک منفی کاذب چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بی بی چک منفی کاذب چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

اگر شما هم در حال اقدام برای بارداری هستید، حتما تا به حال از بی بی چک برای مشاهده وجود بارداری و …. استفاده کرده اید. ماهیت کار بی بی چک این است که بعد از اینکه رویان به دیواره رحم متصل شد، هورمون HCG آزاد شده، در بی بی چک با علامت های خاص نمایش داده می‌شود. بی بی چک وجود این هورمون را در ادرار اندازه گیری می‌کند. اما آیا این امکان وجود دارد که بی بی چک به طور کاذب جواب مثبت یا منفی از خود نمایش دهد؟ بله زیرا گاهی ممکن است که بی بی چک علامت مثبت و یا علامت بارداری منفی را به نمایش بگذارد اما در حقیقت این نتایج کاذب باشد. البته بسیاری از افراد خواندن بی بی چک را بلد نبوده و گاها علامت ها را ترجمه می‌کنند.

بی بی چک منفی کاذب چیست؟

منفی کاذب یعنی درواقع جواب آزمایش شما مثبت است و تست اشتباها جواب منفی می دهد، این خطا ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد. آزمایش بی بی چک میزان هورمون HCG ترشح شده از جفت در ادرار را می سنجد، بنا به دلایلی ممکن است کیت نتواند این هورمون را اندازه گیری کند. از هر 100 تست، 10 بار نتیجه بی بی چک منفی کاذب است که احتمال نتیجه منفی کاذب بیشتر از مثبت کاذب است.
این منفی کاذب دلایل مختلفی دارد، برای مثال حداقل 2 هفته بعد قاعدگی تست کنید و زود تر از این زمان آزمایش نکنید چون ممکن است هنوز غلظت هورمون به حدی نرسیده باشد که تست آن را بخواند ، نتيجه را بعد مدت زمان تعیین شده در بسته بندی کیت و طبق بروشور بخوانید و در دیدن نتيجه عجله نکنید همچنین آزمایش را دقیق طبق دستورالعمل انجام دهید، سعی کنید صبح آزمایش کنید یا حدودا 4 ساعت ادرار خود را تخلیه نکنید تا به غلظت مورد نیاز برای آزمایش برسد، از کیت هایی که فاقد تاریخ انقضاء هستند استفاده نکنید، دقت شود به دارو های تداخل دار روی بروشور نگاه کنید، برای مثال دارو های آلرژی و افزایش دهنده ادرار در جواب تست تداخل ايجاد مي کنند، ممکن است بارداری خارج رحمی باشد و هورمون قابل تشخیص نباشد.

منفی شدن بی بی چک

نمی توان گفت همیشه نباید به جواب منفی اعتماد کرد‌، ولی شما باید محض اطمینان نکاتی را رعایت کنید تا از حاملگی یا عدم آن مطمئن شوید، بعد مدت کوتاهی (1-2 هفته) تست را تکرار کنید، در صورت عدم قاعدگی و شک به حاملگی(مشاهده تغییر رفتار فرد و تاخیر قاعدگی) آزمایش خون و سونوگرافی انجام دهید.

همانطور که می‌دانید نتایج بارداری بر روی بی بی چک با خطوط رنگی قرمز به نمایش گذاشته می‌شود. این مورد را می‌دانید که دو خط در بی بی چک نشانه بارداری مثبت بوده اما در صورتی که این علامت ها دو عدد باشند و کمرنگ باشند نیز ممکن است فرد باردار نباشد اما با مشاهده دو خط تصور کند که بارداریبرایش ایجاد شده است.

تاثیر عفونت بر منفی کاذب

عفونت ها مخصوصا نوع قارچ و باکتری دخالتی در منفی شدن کاذب این تست ندارد، بلکه ممکن است بعلت دفع پروتئین و خون و عفونت مجاری (برعکس عفونت واژن که بی اثر است) ، نتیجه مثبت کاذب دهد یعنی فرد باردار نباشد ولی آزمایش بارداری را نشان دهد.

دلایل بارداری با وجود پاسخ منفی بی بی چک

بسیاری از خانم ها پاسخ بی بی چک را معتبر نمی‌دانند و بعد از اینکه حتی از این تست استفاده کردند برای اطمینان بیشتر، به انجام آزمایش بارداری می‌پردازند. البته این مورد صحیح است که ممکن است نتیجه بی بی چک چه در حال مثبت و چه منفی اشتباه باشد، اما این خود دلایلی دارد که خود شخص در آن نقش بسیاری دارد.

ممکن است که زود از بی بی چک استفاده کرده باشید. توجه داشته باتشید برای اینکه قطعی ترین نتیجه بی بی چک را دریافت کنید، بعد از 7 الی 10 روز تاخیر بعد از پریود از این تست استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر شما 2 روز بعد از مدت زمان عادت ماهانه خود، از این تست استفاده کنید، ممکن است میزان هورمون به اندازه لازم نرسیده باشد.

ناگفته نماند که به تاریخ انقضای بی بی چک خریداری شده قبل از انجام تست، توجه کنید زیرا تاثیر بسیار زیادی بر مشخص شدن نتیجه خواهد داشت.

برای راهنمایی های بیشتر در رابطه با نتایج بارداری حتما با بهترین متخصص زنان مشورت نمایید.

چگونه مطمعن شویم که نتیجه بی بی چک منفی کاذب است؟

خانم ها باید به این مورد دقت داشته باشند که اگر حدود 7 الی 10 روز از دوران عادت ماهانه تاخیر ایجاد شده است و فرد دارای علائم بارداری می‌باشد اما جواب بی بی چک منفی بوده است، بهتر است تا از آزمایش خون بارداری استفاده شود. این نوع آزمایش نیز میزان هورمون hcgb موجود در ادرار را اندازه گیری می‌کند. در صورتی که عدد آزمایش کمتر از 10 باشد، یعنی بارداری وجود ندارد و اگر این نتیجه بیش از عدد 25 باشد یعنی بارداری برای فرد ایجاد شده است.

تصویر خانم دکتر سدی

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند. ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند. دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تنگ کردن واژن با کربوکسی تراپی

تنگ کردن واژن با کربوکسی تراپی

زنان زیادی از مشکلات موجود در ناحیه تناسلی و دستگاه تولید مثل رنج می برند. رایج ترین این مشکلات مربوط به خشکی واژن، خارش و سوزش، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی واژن یا گشاد شدن آن،...

بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان

بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان

تقریبا همه ی زنان در طول زندگی خود کیست تخمدان را تجربه می کنند؛ و یا به دلیل مشاهده برخی از اختلالات مربوط به قاعدگی ممکن است احتمال دهند که به آن مبتلا شده اند. بسیاری از زنان...

سفید کردن واژن و رفع تیرگی ناحیه تناسلی

سفید کردن واژن و رفع تیرگی ناحیه تناسلی

در مناطقی از بدن که در معرض اشعه ماورا بنفش یا گرما هستند نسبت به جاهای دیگر ملانین بیشتری تولید می شود. ناحیه تناسلی نیز یکی از مناطقی از بدن می باشد که در معرض تیرگی پوست قرار...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =