۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » علت های متفاوت خونریزی در بارداری
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علت های متفاوت خونریزی در بارداری

خونریزی های دوران بارداری در سه ماهه اول، دوم و یا سوم بارداری اتفاق می افتد. اهمیت این خونریزی در دوره ای است که اتفای می افتد. دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان و زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان در خصوص علت های متفاوت خونریزی در دوران بارداری در ادامه بیشتر توضیح خواهند داد.

علت های مختلف خونریزی در سه ماهه اول

خونریزی در این دوره می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که دکتر سیده فاطمه سیدی به بیان برخی از این علل می پردازند.

علت خون ریزی در دوران بارداری

خونریزی لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که جنین چند روزه ،بعد از تشکیل در لوله ها، وارد حفره رحمی شود و می خواهد با آندومتر ارتباط خونی، سلولی و عروقی برقرار نماید.
در این مدت ممکن است گاهی خانم ها لک بینی تا خونریزی های ضعیفی را در تاریخ پریودی که قرار بوده اتفاق بیوفتد، تجربه نمایند. این خونریزی ها بین 2 الی 3 روز خواهد بود.
در زمان مشاهده این نوع از خونریزی ها تست بتا انجام داده شود و به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. زیرا ممکن است علائم بارداری باشد.

حاملگی خارج از رحم چیست؟

به حاملگی خارج از حفره رحم، که به طور طبیعی بارداری را درون آن رخ نمی دهد، گفته می شود. در این نوع از حاملگی، بارداری در لوله های فلاپ ، در دهانه رحم، در محل اسکار زایمان سزارین قبلی، در محل اتصال محل لوله رحم و یا در حفره شکمی اتفاق می افتد.
این نوع از بارداری غیر طبیعی است و دیر یا زود اگر درمان (دارویی یا جراحی) نشود، دچار پارگی شده و خونریزی داخل شکمی رخ می دهد که می تواند برای خانم ها بسیار خطرناک باشد.
در حاملگی خارج از رحم ، مانند حاملگی های طبیعی، ریتایرد یا عقب افتادن پریود اتفاق می افتد. به همین دلیل بتا در آزمایش خون بالا می رود و تست بارداری مثبت اعلام می شود.
علائمی که می تواند فرد را به حاملگی خارج رحمی مشکوک نماید عبارتند از :

  • خونریزی در بارداری
  • درد شکمی

که خانم هایی که دارای این علائم هستند باید نسبت به این موضوع حساس باشند و با سونوگرافی و تکرار آزمایش بتا توسط متخصص زنان، این عارضه تشخیص و درمان شود.

  •  از دیگر دلایل خونریزی در این دوران می تواند تهدید به سقط (Threat to abortion) نیز باشد.

تهدید به سقط چیست؟

در برخی از شرایط بعد از سالم بودن سونوگرافی و تشکیل شدن قلب جنین، در سه ماهه اول بارداری، خونریزی رخ می دهد که نگران کننده است. این خونریزی می تواند لکه بینی تا خونریزی های شدید را شامل شود. همچنین در برخی از خانم ها همراه با درد این خونریزی ها رخ می دهد.
اگر درد با خونریزی همراه باشد، در واقع احتمال بارداری کاهش پیدا می کند و احتمال سقط افزایش می یابد. با این حال متخصص زنان و زایمان به این علائم تهدید به سقط می گوید. یعنی هنوز سقطی انجام نشده است.
در 50 درصد از موارد این خونریزی با درمان هایی که متخصص زنان و زایمان در تهرانپارس انجام می دهد محدود و قطع می شود و مادر می تواند بارداری سالمی را تجربه نماید.
در سایر موارد این خونریزی به مرور تشدید شده و همراه با درد می باشد که متاسفانه جنین سقط می شود.

علت خون ریزی در دوران بارداری

  • از دلایل عمده دیگر خونریزی، پولیپ رحمی (Uterine polyps) یا سرویکال (Cervical)نیز می باشد که قاعدتا ارتباطی با بارداری ندارد.
بیشتر بخوانید
نشانه های به وجود آمدن عفونت واژن

علل خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری

خونریزی در این مدت علت های مختلفی دارد که عبارتند از:

  •  دکولمان (decolman) یا جدا شدن کامل یا ناقص جفت اتفاق بیوفتد.
  •  علت دیگری خونریزی این دوران جفت سرراهی (pair on the way) است.

سایر علل خونریزی

خونریزی دوران بارداری می تواند به دلیل زایمان های زود رس با پدیده پلادی شو رخ می دهد. یا اینکه بعضا خونریزی هایی حین زایمان با شدت های مختلف رخ می دهد که به علت آسیب به کانال زایمان ، آسیب های رحمی و پارگی رحم اتفاق می افتد و می تواند برای مادر خطرناک باشد.

خونریزی های دوران بارداری در سه ماهه اول، دوم و یا سوم بارداری اتفاق می افتد. اهمیت این خونریزی در دوره ای است که اتفای می افتد.

سخن آخر

دوران بارداری و نوزاد سالم مستلزم درمان ها و تست های قبل از بارداری به منظور کاهش ریسک های خونریزی دوران بارداری است. انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان می تواند به داشتن دوران بارداری سالم کمک نماید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 19 =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی