۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » بیماری های زنان » راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان و زنان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان و زنان

یکی از شایع ترین بیماری های عفونتی است که از راه رابطه جنسی منتقل می شود. متخصصین این گونه بیان می کنند که تمامی افرادی که دارای رابطه جنسی هستند، ممکن است یک بار این بیماری را در زندگی خود به نحوی تجربه نمایند. زگیل تناسلی و یا همان HPV باعث ایجاد زگیل های آلوده در ناحیه تناسلی می شود. در این مقاله دکتر سیده فاطمه سیدی جراح زیبایی زنان در خصوص زگیل تناسلی، راه های ابتلا و درمان و همچنین تشخیص آن نکاتی را در ادامه بیان خواهند کرد.

زگیل تناسلی چیست

عملکرد زگیل تناسلی چگونه است؟

زگیل تناسلی بر بافت های مرطوب ناحیه تناسلی اثر گذاشته و می تواند باعث ایجاد برجستگی های درشت و ریز شود. که این برجستگی ها به رنگ گوشت می باشد و می تواند از تعداد کمی تا شبیه به گل کلم مشاهده شوند.

با این حال در بسیاری از بیماران، زگیل های مشاهده شده بسیار کوچک و کم بوده و در مراحل اولیه بیماری مشاهده شده است.

با این حال فقط برخی از ویروس های زگیل تناسلی می تواند باعث ایجاد این برجستگی ها شود و برخی دیگر سبب ابتلای فرد به سرطان می شود.

واکسیناسینون می تواند تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری های شدید زگیل تناسلی افراد را حفظ نماید.

 

علائم زگیل تناسلی در خانم ها

زگیل تناسلی در خانم ها می تواند در همه نواحی تناسلی دیده شود، نواحی مانند بر روی ولو، دیواره مهبل، بین ناحیه تناسلی و مقعد، مقعد و دهانه رحم از شایع ترین نواحی مشاهده شده در بیماران است.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی شامل موارد زیر است:

  • برجستگی های کوچک، گوشتی، قهوه ای ، صورتی و به رنگ گوشت در نواحی بیان شده
  • از تعداد کم تا خوشه ای مانند (گل کلم مانند)
  • ایجاد خارش و ناراحتی در ناحیه تناسلی و اطراف آن
  • مقاربت همراه با خونریزی

زگیل تناسلی می تواند بسیار کوچک بوده و در زیر پوست رشد نماید و قابل مشاهده نباشد. اما این شرایط بسیار نادر است. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، میزان و تعداد این زگیل ها بیشتر خواهد بود.

بهتر است در زمان مشاهده اولین علائم این بیماری به جراح زیبایی زنان در تهرانپارس مراجعه نمایید.

HPV باعث بروز زگیل تناسلی می شود. بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شناخته شده است که تاثیر منفی بر روی دستگاه تناسلی می گذارد.

دکتر سیده فاطمه سیدی جراح زیبایی زنان این نکته را بیان می کنند که، زگیل تناسلی از راه رابطه جنسی  و تماس با پوست آلوده به ویروس منتقل می شود و ممکن است همسر دارای علائم و زگیل های قابل مشاهده نباشد.

 

راه های انتقال زگیل تناسلی

طبق بررسی های انجام شده، بیشترین افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند، دارای رابطه جنسی با فردی بوده اند که به این ویروس مبتلا بوده است. راه های ابتلا به این بیماری عبارتند از :

  • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده
  • تماس پوستی با فرد آلوده به ویروس
  • داشتن بیماری های عفونی در ناحیه تناسلی
  • داشتن رابطه جنسی با همسری که از رابطه های قبلی آن اطلاعی ندارید.
  • به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن با HIV و یا پیوند اعضا

عوارض ابتلا به زگیل تناسلی

عوارض  ابتلا به عفونت (زگیل تناسلی)HPV  می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان

طبق بررسی های انجام شده، سرطان دهانه رحم با بیماری زگیل تناسلی مرتبط است. سرطان هایی مانند سرطان ولو، مقعد، آلت تناسلی ، دهان و گلو از دیگر عوارض ابتلا به عفونت HPV دستگاه تناسلی است.

بیشتر بخوانید
سیستوسل یا افتادگی مثانه و رکتوسل یا افتادگی رکتوم

با این حال گفتن این نکته مهم است که ابتلا به ویروس HPV همیشه باعث ابتلای فرد به سرطان نمی شود. اما این نکته را باید خانم های عزیز بدانند که تست پاپ اسمیر به همین دلیل بسیار مهم است و همیشه توصیه می شود. مخصوصا برای خانم هایی که به هر یک از انواع این ویروس مبتلا بوده اند.

مشکلات دوران بارداری

در موارد نادری زگیل های تناسلی بزرگ شده و رشد می کنند. با این حال زگیل هایی که در دیواره واژن رشد کرده اند ممکن است عوارضی مانند جلوگیری از کشش بافت واژن در زمان زایمان را به همراه داشته باشد. برخی از این زگیل ها ممکن است به دلیل کشش دچار خونریزی شوند.

مادرانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند، می توانند زایمان طبیعی داشته باشند و صرفا مادران مبتلا به تبخال تناسلی فعال باید زایمان سزارین انجام دهند.

راه های پیشگیری

به منظور پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی در خصوص رابطه های قبلی شریک خود اطلاعاتی داشته و یا اقدام به تشخیص و درمان کنید. همچنین واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلا به این بیماری بسیار کمک می کند.

واکسیناسیون

سه واکسن HPV توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است. جدیدترین این واکسن ،Gardasil 9 است که جهت استفاده در مردان و زنان به منظور محافظت  این افراد در برابر سرطان دهانه رحم و زگیل های تناسلی تأیید شده است. خانم ها برای دریافت این واکسن باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و بعد از تایید و تجویز ایشان دارو را دریافت نمایید. توصیه می شود قبل از شروع رابطه جنسی این واکسن استفاده شود تا از بروز بیماری های جدی پیشگیری شود.

یکی از شایع ترین بیماری های عفونتی است که از راه رابطه جنسی منتقل می شود. متخصصین این گونه بیان می کنند که تمامی افرادی که دارای رابطه جنسی هستند، ممکن است یک بار این بیماری را در زندگی خود به نحوی تجربه نمایند. زگیل تناسلی و یا همان HPV باعث ایجاد زگیل های آلوده در ناحیه تناسلی می شود.

عوارض تزریق واکسن

همانند سایر واکسن ها، این واکسن نیز عوارض محدودی را به همراه دارد که شامل درد، سردرد، تب درجه پایین و علائم سرماخوردگی که به خودی خود درمان می شود.

سخن آخر

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری بهتر است قبل از شروع رابطه جنسی به متخصص زنان و زایمان در تهرانپارس مراجعه نمایید. همچنین تست های روتین مانند تست پاپ اسیمر را جدی گرفته و طبق درخواست پزشک انجام دهید.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/genital-warts/diagnosis-treatment/drc-20355240

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی