۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی » راه های پیشگیری از بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

راه های پیشگیری از بارداری

راه های مختلفی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد. فقط سوال مهم این است که کدام روش برای چه فردی مناسب است. برای آن که در این خصوص اطلاعات لازم را کسب نمایید به توضیحات دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص زنان و زایمان در تهرانپارس توجه نمایید.
بسیاری از زوجین به دلیل ترس از بارداری، به طور مرتبط از رابطه جنسی دوری می کنند. با این که بسیاری از روش های پیشگیری از بارداری وجود دارد تا به زوجین کمک نماید تا همه نیاز هایشان برآورده شود.

راه های پیشگیری از بارداری

کدام راه پیشگیری از بارداری مناسب تر است؟

این سوالی است که خانم ها در زمان مراجعه به متخصص زنان در تهرانپارس می پرسند. دکتر سیده فاطمه سیدی در خصوص روش های مختلف بارداری و شرایط زوجین نیز در ادامه توضیح خواهند داد.

کاندوم

تنها راه پیشگیری از بارداری و انتقال بیماری های عفونی استفاده از کاندوم می باشد. این روش بدون هورمون است و به راحتی قابل استفاده می باشد.

قرص ضدبارداری خوراکی

استفاده از این قرص ها یک بار در روز توصیه می شود. قرص های ضد بارداری خوراکی متداول ترین روش پیشگیری از بارداری است که توسط اکثر خانم ها استفاده می شود. قرص های مختلفی با توجه به نیاز و شرایط زنان وجود دارد که بعد از مشورت با متخصص زنان بهتر است مصرف شود. این قرص ها حاوی استروژن و پروژستین می باشد . استفاده از این قرص ها فواید بسیاری دارد اما باید به موقع مصرف شود.

مزایای قرص های ضد بارداری

• استفاده از این قرص ها مزایای بسیاری دارد که عبارتند از:
• استفاده راحت و در دسترس بودن آن ها
• خللی در رابطه جنسی ایجاد نمی کند
• برخی از این قرص ها دوره های قاعدگی سنگین و درد ناک را کاهش می دهند
• تاثیر مثبت بر روی آکنه دارند.

معایب قرص های بارداری

• فراموش کردن آن به معنای موثر نبودن است
• فقط توسط زنان مصرف می شود
• برای خانم هایی که نمی توانند ازداروهای حاوی استروژن استفاده کنند، ممنوع است.
• از بروز و انتقال بیماری های عفونی جنسی پیشگیری نمی کند.
• برخی از این قرص ها صرفا توسط متخصص زنان و زایمان تجویز می شود.

دستگاه داخل رحمی (IUD)

دستگاه داخل رحمی به شکل کوچک T است که از مواد هورمونی شامل پروژسترون به علاوه پلاستیک یا مس ساخته می شود و توسط یک جراح زنان و زایمان در رحم خانم قرار می گیرد. این روش طولانی مدت و برگشت پذیر برای پیشگیری از بارداری است که بسته به نوع آن می تواند سه تا 10 سال در داخل رحم بماند.

برخی IUD ها حاوی هورمون هایی هستند که به تدریج برای جلوگیری از بارداری آزاد می شوند. همچنین در صورتی که IUD توسط یک متخصص زنان و زایمان در طی پنج روز (120 ساعت) از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده انجام شود ، می تواند یک روش پیشگیری از بارداری مؤثر باشد.

IUD هایی که حاوی مس هستند 99٪ مؤثر و آنهایی که حاوی هورمون هستند 99.8٪ مؤثر هستند ، بنابراین این روش می تواند بهترین راه برای پیشگیری از بارداری بشمار آید.

معایب IUD

به دلیل قرار دهی این دستگاه در داخل رحم، ممکن است تا 6 ماه خونریزی های نامنظم و یا لکه بینی داشته باشید.
برای برداشتن و یا قرار دادن این دستگاه نیاز به جراحی توسط متخصص زنان است.
این دستگاه از بیماری های عفونی جنسی جلوگیری نمی کند.
با این حال یکی از بهترین روش های پیشگیری از بارداری به شمار می رود.

بیشتر بخوانید
بهترین روش های درمان تبخال تناسلی چیست؟

ایمپلنت ضد بارداری

در این روش ، یک میله کوچک انعطاف پذیر را در زیر پوست قسمت بالای بازوی خانم ها قرار می دهند که هورمون پروژسترون را آزاد می کند. این هورمون باعث می شود تا تخمک از تخمدان ها آزاد شده و سبب ضخیم شدن مخاط دهانه رحم می شود که خود ورود اسپرم به رحم را دشوار می کند. کاشت ایمپلنت برای جابجایی و خارج کردن میله به یک جراحی کوچک با استفاده از بی حسی موضعی احتیاج دارد و پس از سه سال نیاز به تعویض دارد.

مزایای ایمپلنت ضد بارداری

• بسیار موثر است
• سبب قطع رابطه جنسی نمی شود.
• یکی از بهترین گزینه های پیشگیری از بارداری است.
• برای طولانی مدت قابل استفاده بوده و برگشت پذیر است.

معایب ایمپلنت ضد بارداری

• تعویض و برداشتن ایمپلنت صرفا باید توسط متخصص زنان و زایمان انجام شود.
• در روز های اول بعد از ایمپلنت ممکن است خونریزی های نا منظم را تجربه کرد.
• از بیماری های عفونتی جنسی پیشگیری نمی کند.

تزریق داروی ضد بارداری

یک داروی ساخته شده از هورمون پروژستوژن می باشد که به بدن خانم ها تزریق می شود. بعد از گذشت 12 هفته این دارو به آرامی وارد گردش خون می شود.

مزایای تزریق داروی ضد بارداری

• بسیار موثر است
• سه ماه در بدن می ماند
• باعث عدم میل به رابطه جنسی و یا قطع آن نمی شود.
معایب تزریق داروی ضد بارداری
• دوره های قاعدگی را نامنظم می کند.
• به طور مرتب باید تزریق شود.
• از بروز بیماری های عفونی جنسی پیشگیری نمی کند.

راه های پیشگیری از بارداری

قرص ضد بارداری اضطراری

قرص ضد بارداری اضطراری می توانند در مواقعی که رابطه جنسی مشکوک دارید مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که از سایر روش ها پیشگیری از بارداری استفاده شده ولی شک وجود دارد نیز موثر است.
همچنین در صورت داشتن رابظه جنسی محافظت نشده، مصرف این دارو ها تا 5 روز می تواند موثر باشد. با این که مصرف آن در روز اول بعد از رابطه بسیار مهم بوده و سریع تر اثر می کند. در صورتی که تا 3 روز بعد از رابطه جنسی مشکوک این دارو مصرف شود تا 85 درصد از بارداری پیشگیری می کند.

قرص ضد بارداری اضطراری حاوی دوزهای خاصی از هورمونهای زنانه می باشد. هر زن می تواند قرص ضد بارداری اضطراری را مصرف کند ، حتی آنهایی که نمی توانند قرصهای ضد بارداری خوراکی دیگری مصرف کنند این دارو برایشان تجویز می شود. این دارو ها به راحتی در داروخانه ها به فروش می رسد.

عوارض جانبی پیشگیری از بارداری اضطراری شامل حالت تهوع ، استفراغ است و دوره بعدی ممکن است زود یا به تعویق بیفتد. این روش پیشگیری از ابارداری اضطراری زنان را در برابر بیماری های جنسی عفونی محافظت نمی کند.

راه های مختلفی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد. فقط سوال مهم این است که کدام روش برای چه فردی مناسب است.

عقیم سازی

عقیم سازی فرایند از بین بردن کامل توانایی بدن در تولید مثل از طریق جراحی تهاجمی یا نیمه تهاجمی است. این یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری است ، مناسب برای افرادی که مطمئن هستند که هرگز فرزند یا فرزندان دیگری نمی خواهند. عقیم سازی برای زنان و مردان نیز موجود است و در بیمارستان با بیهوشی عمومی انجام می شود.

اگر به فکر عقیم سازی هستید ، مواردی که با پزشک خود در مورد آن صحبت خواهید کرد ، شامل دلایل شما برای عدم بارداری و یا روش های پیشگیری از بارداری صحیح نیست و بتوانید با داشتن اطلاعات صحیح از این روش ها و بدون عقیم سازی به روابط جنسی خود ادامه دهید.

https://www.health.qld.gov.au/news-events/news/types-contraception-women-condoms-pill-iud-ring-implant-injection-diaphragm

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند.

بیشتر بخوانید
دلیل بی اختياری ادرار در زنان چیست؟

ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند.

دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

Call Now Buttonتماس با دکتر فاطمه سیدی