۰۹۱۰۱۳۶۳۴۶۴ | ۰۹۱۰۵۵۷۳۴۶۴
دکتر فاطمه سیدی / جراحی درمانی زنان / جراحی افتادگی رحم چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی افتادگی رحم چیست؟

افتادگی رحم یک بیماری شایع بین زنان است که معمولا با افزایش سن اتفاق می افتد. با گذشت زمان و زایمان های طبیعی، ماهیچه و بافت های اطراف رحم ضعیف می شوند. وقتی انسجام و مقاومت این بافت شروع به از بین رفتن می کند، احتمال اینکه رحم از موقعیت اصلی خود خارج شود، یا اصطلاحاً فرد دچار “افتادگی رحم” شود، بوجود خواهد آمد. درمان افتادگی رحم شامل روش های جراحی و غیرجراحی است که بر اساس شدت افتادگی رحم توسط جراح متخصص زنان و زایمان انجام می شود.

افتادگی رحم چیست؟

افتادگی رحم به وضعیتی گفته می شود که در اثر آن، ماهیچه ها و بافت های اطراف رحم ضعیف شده و مقاومت خود را از دست می دهند. این اتفاق باعث می شود رحم از محل قرار گیری خود خارج شده و به سمت واژن افتاده شود. در بعضی از زنان، ممکن است افتادگی رحم از لحظه تولد وجود داشته باشد؛ اما معمولا در سنین بعد از یائسگی یا بعد از چندبار زایمان طبیعی رخ می دهد.

عضلات کف لگن که شامل ماهیچه ها، رباط ها و بافت های لگن است، مسئولیت نگه داری و حمایت از رحم، راست روده، واژن، مثانه و سایر اندام های لگنی را بر عهده دارند. افتادگی زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات کف لگن آسیب دیده یا ضعیف شوند؛ تا جایی که دیگر نتوانند به درستی از ارگان ها و اعضای گفته شده، حمایت کنند. این باعث می شود که اندام های لگنی، به داخل یا خارج از واژن بیفتند. با توجه به اینکه افتادگی و ضعف عضلات کف لگن در چه حدی است، شدت افتادگی رحم تعیین خواهد شد. در یک افتادگی خفیف، رحم ممکن است به مقداری افتادگی پیدا کرده باشد که تا بخشی از واژن پیشروی کند.در این صورت در واژن حالت برآمدگی ایجاد می شود. در موارد شدیدتر، رحم ممکن است به اندازه ای افتاده باشد  که حتی از واژن بیرون بزند.

به این حالت افتادگی یا پرولاپس کامل گفته می شود.

افتادگی رحم مراحل و شدت های مختلفی دارد

مراحل افتادگی رحم

پزشکان و متخصصین زنان می توانند برای طبقه بندی شدت های مختلف افتادگی رحم، انواع آن را در 4 مرحله قرار دهند: 

مرحله اول: افتادگی رحم تا بخش بالایی واژن اتفاق افتاده است.

مرحله دوم: رحم در پایین واژن افتاده است.

مرحله سوم: رحم از واژن بیرون زده است.

مرحله چهارم: تمام رحم در خارج از واژن افتاده است.

چه کسانی بیشتر در معرض افتادگی رحم قرار دارند؟

احتمال بروز افتادگی رحم در افراد زیر، بیشتر از دیگران است:

 • تجربه زایمان طبیعی برای یک بار و یا بیشتر
 • افرادی که وارد دوران یائسگی شده اند
 • سابقه ی خانوادگی ابتلا به افتادگی رحم
 • تجربه هرگونه جراحی در ناحیه لگن

یائسگی، زمانی است که تخمدان ها دیگر هورمون های موثر در قاعدگی را ترشح نمی کنند؛ یکی از این هورمون ها استروژن است. هورمون استروژن به حفظ استحکام و مقاومت بافت های لگن کمک زیادی می کند. بنابراین، با متوقف شدن پروسه تولید آن، بیشتر از قبل در معرض خطر پرولاپس یا افتادگی رحم قرار خواهید گرفت.

علت های اصلی افتادگی رحم

همانطور که گفتیم، رحم در داخل لگن توسط چندین ماهیچه و رباط (عضلات کف لگن) در جای خود نگه داشته می شود. وقتی این ساختارها ضعیف می شوند، نمی توانند رحم را در موقعیت خود نگه دارند و در نتیجه رحم شروع به افتادگی می کند. عوامل متعددی می توانند در ضعیف شدن عضلات لگن نقش داشته باشند، از جمله:

 • از بین رفتن انسجام بافت ها در اثر یائسگی
 • بارداری
 • زایمان طبیعی. خصوصا اگر بیشتر از یک بار آن را تجربه کنید و یا نوزاد شما با وزن بالا به دنیا بیاید.
 • سرفه های شدید و مزمن
 • یبوست مزمن
 • بلند کردن یا حرکت دادن مداوم اجسام سنگین

افتادگی رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

جراح متخصص شما، معاینه لگنی را برای تعیین اینکه آیا رحم شما از موقعیت طبیعی خود پایین آمده است یا خیر انجام خواهد داد. در طول معاینه لگن، پزشک شما یک اسپکولوم (وسیله ای که به آنها اجازه می دهد داخل واژن شما را ببینند) وارد می کند و واژن و رحم شما را بررسی می کند. پزشک شما هرگونه برآمدگی ناشی از افتادن رحم در کانال واژن را احساس می کند. همچنین ممکن است از شما بخواهند که سرفه کنید، فشار بیاورید یا طوری رفتار کنید که انگار در ادرار خود نگه دارید. این می تواند به آنها کمک کند تا متوجه شوند که عضلات شما چقدر ضعیف هستند.

افتادگی رحم چگونه درمان می شود؟

برای درمان افتادگی رحم، روش های جراحی و غیر جراحی وجود دارد که پزشک زنان بر اساس سن، وضعیت عمومی بیمار، قصد بارداری در آینده و شدت افتادگی رحم روشی مناسب و موثر را تجویز خواهد کرد.

جراحی افتادگی رحم چگونه انجام می شود؟

جراحی افتادگی رحم معمولا به دو شکل انجام می شود:

 • هیسترکتومی

هیسترکتومی یک روش جراحی برای برداشتن رحم است. جراح می تواند هیسترکتومی را هم از طریق ایجاد برش در واژن و هم از طریق برش شکم (هیسترکتومی شکمی) انجام دهد. هیسترکتومی در واقع یک جراحی کامل است و برداشتن رحم، به این معناست که بیمار دیگر امکان باردار شدن ندارد.

 • ترمیم افتادگی رحم بدون هیسترکتومی

این روش برای بازگرداندن رحم به جای اصلی خود انجام می شود. افتادگی رحم ممکن است با وصل کردن دوباره ی رباط های لگنی به قسمت پایینی رحم، درمان شود. بنا به تشخیص و صلاحدید پزشک و تکنیک مورد نظر ایشان برای جراحی، ممکن است این اقدام از طریق واژن یا از طریق جراحی شکمی انجام شود.

تصویر خانم دکتر سدی

دکتر سیده فاطمه سیدی متخصص و جراح زنان و زایمان و ناباروری و زیبایی، دارای بورد تخصصی می باشند. ایشان عضو انجمن علمی متخصصین زنان و مامایی ایران دارای مدرک مشاوره ژنتیک از سازمان بهزیستی کشور می باشند. دکتر سیدی داراری مدارک رسمی سونوگرافی زنان و مامایی از دانشگاه تهران، درمان سو مصرف مواد مخدر از دانشگاه علوم پزشکی ایران، لاپاروسکوپی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای سه مقاله ثبت شده در pubmed می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تنگ کردن واژن با کربوکسی تراپی

تنگ کردن واژن با کربوکسی تراپی

زنان زیادی از مشکلات موجود در ناحیه تناسلی و دستگاه تولید مثل رنج می برند. رایج ترین این مشکلات مربوط به خشکی واژن، خارش و سوزش، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی واژن یا گشاد شدن آن،...

بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان

بهترین دکتر زنان برای درمان کیست تخمدان

تقریبا همه ی زنان در طول زندگی خود کیست تخمدان را تجربه می کنند؛ و یا به دلیل مشاهده برخی از اختلالات مربوط به قاعدگی ممکن است احتمال دهند که به آن مبتلا شده اند. بسیاری از زنان...

سفید کردن واژن و رفع تیرگی ناحیه تناسلی

سفید کردن واژن و رفع تیرگی ناحیه تناسلی

در مناطقی از بدن که در معرض اشعه ماورا بنفش یا گرما هستند نسبت به جاهای دیگر ملانین بیشتری تولید می شود. ناحیه تناسلی نیز یکی از مناطقی از بدن می باشد که در معرض تیرگی پوست قرار...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =